Yatırım yapmaya başla!

Yüksek Performanslı Bir İş Günü için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Yüksek Performanslı Bir İş Günü için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Tüm gün çalışıyor çabalıyor, öğle aralarınızdan, molalarınızdan feragat ediyor; ama hala istediğiniz başarıyı yakalayamıyorsunuz. Size göre, sizden daha az çalışan takım arkadaşlarınızın gerisinde kalıyor, kendi isteğinizle fazla mesai yapsanız bile bir türlü onlara yetişemiyorsunuz. Peki, nedir eksik olan yönünüz? Neden diğerlerinden daha başarısızsınız? Başkaları eğlenirken neden siz hala yarım kalan işlerinizi bitirmeye çalışıyorsunuz? Sizce onlar çok zeki oldukları için mi daha başarılı?

Eğer böyle düşünüyorsanız, kendinize haksızlık ediyorsunuz demektir. Çünkü başarılı takım arkadaşlarınızla sizin aranızda olması muhtemel tek fark, onların günlerini çok daha planlı bir şekilde geçirmeleridir. Yani onların size göre çok daha verimli bir şekilde çalışmalarıdır. Anlayacağınız yapmanız gereken, üretkenliğinizi arttırmak için neler yapabileceğinizi düşünmektir. Çünkü başarılı olmak için verimli çalışmak olmazsa olmaz kurallar arasındadır. Peki, daha verimli çalışmak için yapmanız gereken şeyler nelerdir?

Hepimiz biliyoruz ki bu konuda yazılıp çizilen sayısız şey var. Ama ben bugün sizlere her gün uygulayabileceğiniz ve alışkanlık haline getirebileceğiniz etkili olduğu kadar basit verimlilik taktiklerinden bahsedeceğim. Evet, basit! Çünkü aşağıdaki taktikler hem hayatınızı kolaylaştıracak hem de daha başarılı olmanızı sağlayacak türden! Eminim, bunları uyguladığınızda başarı oranınızda olan büyük artışı göreceksiniz. İsterseniz, zamanınızdan daha fazla çalmadan oluşan listeyi incelemeye başlayalım.

İşte performansınızı arttıracak günlük alışkanlıklar:

Güne İyi Başlayın!

Güne İyi Başlayın!Üretkenliğinizi arttırmak için yapacağınız ilk şey güne kocaman bir “merhaba” diyerek başlamaktır. Bunun için de uyku saatlerinizi düzenlemeli, gece geç yatma alışkanlığınız varsa bir an önce bundan vazgeçmelisiniz. Çünkü zinde bir vücut ve beyin için gece uykusu hayati önem taşımaktadır. Bütün gece deliksiz bir uyku çektiğinizde güne çok daha enerjik başlayabilecek, karşınıza çıkabilecek tüm sorunlara karşı rahatlıkla mücadele edebileceksiniz. Bu yüzden, alarmınızın sesini duyduğunuzda hiç istemeseniz bile gülümsemeye çalışmalı, yeni bir güne başladığınızı düşünerek kendinizi iyi hissetmelisiniz.

İşe Erken Gidin!

İşe Erken Gidin!İş yerinize hep son anda mı gidiyorsunuz? Yoksa durum daha mı kötü? Yani iş yerine en son giriş yapan hep siz mi oluyorsunuz? Şayet durum böyleyse, alarm saatinizi daha erkene çekmenizde fayda var. Çünkü üretkenliğinizi arttırmak için iş yerine ilk gidenler arasında siz de olmalısınız. Bu şekilde geç kalma stresinden kurtulmuş olacak ve mesainize başlamak için rahatlıkla hazırlanabileceksiniz. Masanızı, evraklarınızı toparlayacak; normalde mesai başladıktan sonra yaptığınız ıvır zıvır işleri çok daha önceden halletmiş ve kendinizi her anlamda çalışmaya hazırlayabileceksiniz. Emin olun, işe erken gitmek veriminizi inanılmaz derecede yükseltecektir.

Mesaiye Başlamadan Önce İş Planınızı Gözden Geçirin!

Mesaiye Başlamadan Önce İş Planınızı Gözden Geçirin!İşe erken gittiniz, masanızdaki dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırdınız, maillerinizi kontrol ettiniz, kahvenizi ve suyunuzu aldınız; derken sıra geldi günlük iş planınıza! O gün içinde hangi işleri yapacağınızı önceden belirlediğinizi düşünerek şunu söyleyebilirim. Mesaiye başlamadan önce günün planını tekrar gözden geçirmelisiniz. Gün içinde yapacağınız işleri bir sıralamaya sokmalı ya da bu listeyi kontrol etmelisiniz.

Bu noktada sizin için zor olan işleri öğle aranızdan önce halletmenizi ve bir nebze kolay olanları ise öğleden sonraya bırakmanızı önerebilirim. Tabii bu sizin çalışma şeklinize bağlı olarak değişmelidir. Belki siz en ağır işleri öğleden sonraya bırakarak daha verimli çalışıyorsunuzdur. Bunun kararını verecek olan sizsiniz. Ama üretkenliği arttırmak için yapılacak ortak bir şey varsa, o da mesaiye başlamadan önce son kez planı gözden geçirmek olmalıdır. Her bir işe ayrı ayrı zaman belirlemeli, hangi işi nasıl yapacağınızı zihninizde canlandırmalısınız.

Odaklanın ve Tüm Dikkat Dağıtıcılarınızdan Uzaklaşın!

Odaklanın ve Tüm Dikkat Dağıtıcılarınızdan Uzaklaşın!Mesaiye başladıktan sonra, işe tam olarak odaklanmaya çalışın. Aklınızda başka hiçbir şey olmasın. Çünkü başarılı olmak için kendinizi tam anlamıyla yaptığınız işe vermelisiniz. Evet, özel hayatınızda sorunlar olabilir, arkadaşınızla tartışmış olabilirsiniz, çocuğunuz hastalanabilir, evden çıkarken eşinizle tartışabilirsiniz… Ama tüm bunlar sizin aklınızda yer etmemeli. O an için dışarıdaki sorunları düşünmek size hiçbir şey kazandırmayacaktır çünkü!

Nitekim odaklanmaya çalışırken aklınızın bir köşesinde olan o sorunlar yüzünden ne tam anlamıyla çalışabilecek ne de o sorunlara bir çözüm bulabileceksiniz. Anlayacağınız özel hayatınızdaki sorunlar yüzünden bir de iş hayatında sorun yaşamaya başlayacaksınız. Eminim bunu istemezsiniz. Sonuçta iş yerinize girdiğiniz andan itibaren dışarıdaki hayatınızı unutarak tüm benliğinizle bulunduğunuz yerde olmalısınız. Bırakın sorunlar kapının dışında kalsın. Nasılsa mesai bittiğinde onlara da bir çözüm bulursunuz, değil mi?

Ara Verin!

Ara Verin!Üretkenliğinizi arttırmak için sakın ola diğerlerinin düştüğü hataya düşmeyin. Yani tüm gün başınızı bilgisayarın ekranına gömerek “çok çalışmak başarının anahtarıdır” diyerek boş yere kendinizi kandırmayın. Çünkü aralıksız çalışmak çok çalışmak değildir. Üretkenliğinizi arttırmak için belirli aralıklarla kendinize küçük aralar verin. Mesela 40 dakikada bir kalkın ve iş yerinizde birkaç adım atın. Suyunuzu yenileyin, çay kahve alın. Abartmamak kaydıyla küçük bir parça bitter çikolata yiyin. Size neşe veren bir parça dinleyin. Kısacası ne istiyorsanız, onu yapın. Ama mutlaka ara verin ve bu aralarda işi düşünmemeye çalışın. Yani zihninizi boşaltın. Emin olun masanıza geri döndüğünüzde performansınızda gözle görülür bir artış yaşayacaksınız.

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur, Unutmayın!

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur, Unutmayın!Üretkenliğinizi arttırmak için yapacağınız bir diğer şey de bedeninize hak ettiği değeri vermeniz olmalıdır. Yani sağlıklı beslenmek için çaba harcamalı, düzenli olarak spor yapmalı ve varsa kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Çünkü fiziksel anlamda ne kadar sağlıklı olduğunuz, beyninizin ne kadar iyi çalıştığını da doğal olarak etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi hayat boyu sürdüreceğiniz kalıcı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız bile, en azından günde yarım saat yürümeyi deneyebilirsiniz. Sonuçta sağlıklı beslenmek ve spor yapmak, verimliliğinize büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Öğle Aranızı İyi Değerlendirin!

Öğle Aranızı İyi Değerlendirin!Öğlene kadar halletmeniz gereken tüm işleri tamamladınız ve araya çıkmaya hazırsınız. Öncelikle şunu belirteyim. Öğle aranızda abur cubur yiyorsanız, bu sağlıksız beslenme huyunuzdan bir an önce vazgeçmelisiniz. Yemeğinizde çorba, salata, sebze yemeği gibi sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmeli, hatta yapabiliyorsanız yemeğinizi evinizden getirmelisiniz. Hem bu şekilde bütçenize de inanılmaz derecede katkı yapmış olursunuz. Diğer taraftan yemeğinizi yerken işle alakalı olmayan bir şeyler okuyabilir, bu zamanınızı daha akıllıca geçirebilirsiniz. Ya da ilginizi çeken bir konu hakkında belgeseller, eğitici programlar izlemeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde öğle aranızı daha verimli kullanabilirsiniz. Ayrıca geriye vaktiniz kalıyorsa, dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapmanızı öneririm. Çünkü bu üzerinizdeki yemek yemiş olmanın verdiği ağırlığı atmanıza yarayacak ve öğleden sonranızı çok daha enerjik geçirmenizi sağlayacaktır.

Saatinizde İşten Çıkın!

Saatinizde İşten Çıkın!Mesai bittikten sonra, yarım kalan işlerinizi tamamlamak için uğraşmayın. Yani iş yerinizi takım arkadaşlarınızla aynı anda terk edin. Çünkü fazladan mesai yapmak, sizi daha başarılı yapmaz. Aksine gereksiz yere strese girmenize neden olur ve bir sonraki gününüzü de kötü anlamda etkiler. Bu yüzden, olması gerektiği saatte mesainizi bitirin ve evinize doğru yola çıkın. Evet, ilk birkaç gün işlerinizi tamamlamak biraz zor olacaktır. Ama yukarıda dediğim taktikleri uygularsanız, kısa zaman içinde işlerinizi toparlayacak ve mesai saatleriniz içinde tüm işlerinizi halledebileceksiniz.

Akşamlarınızı Akıllıca Değerlendirin!

Akşamlarınızı Akıllıca Değerlendirin!Nasıl ki iş yerinize girdiğiniz anda özel hayatınızı unutmanız gerekiyorsa, eve girdiğiniz anda da işi unutmanız gerekiyor. Yani akşam yemeğinizi yerken, iş yerinde olan sıkıntıları düşünerek kendinizi boş yere sıkmamalısınız. Zamanı geldiğinde bunu zaten yapacaksınız. O yüzden akşamlarınızı aileniz, arkadaşlarınız ya da tek başınıza geçirirken, işle ilgili her şeyi aklınızdan çıkarıp atmalısınız. Günün stresini atacak eğlenceli bir şeyler yapmalı, dışarı çıkmalı, sinemaya gitmeli, yani iş dışında da bir hayatınız olduğunu hissetmelisiniz. Ancak bu şekilde ertesi güne kendinizi hazırlayabilir ve daha verimli olabilirsiniz.

Hayattan Keyif Alın!

Hayattan Keyif Alın!İşte en önemlisi de bu! Evet, üretkenliğinizi arttırabilmek için hayattan keyif almalısınız. İşinizi sevmeli, güne gülümseyerek başlamalı, o günün işlerini düşünürken strese girmek yerine motive olmalı, iş arkadaşlarınıza samimi bir şekilde “günaydın” demeli, böyle bir işte çalıştığınız için kendinizi şanslı hissetmelisiniz. Öğle aranızda iş yerinizin yakınlarında yürüyüş yaparken, işten eve giderken, gün içinde verdiğiniz 5 dakikalık aralarınızdan, kısacası her anınızdan keyif almayı bilmelisiniz ve mutlu olmalısınız. Nitekim daha verimli olabilmek için en önemli koşul mutluluktur!

Gördüğünüz gibi, bu listeyi hayatınıza uyarlamak oldukça kolay. Yaşamınızda sadece birkaç küçük değişiklik yaparak siz de istediğiniz başarıya kavuşabilirsiniz. Şimdiye kadar cevabı yanlış yerlerde aramış olabilirsiniz, ama bundan sonra doğru taktikleri uygulayarak verimliliğinizi arttıracağınızdan eminim. Evet, buna siz de inanıyorsunuz, değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum