Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yüksek Karlılıkla Rekor Kıran Tüpraş Hisseleri Yön Değiştirdi

Tüpraş hisselerinde beklenti üstü kar rakamlarının etkisi kısa sürdü. Hisseler ilk yarıda rekor kırdıktan sonra kayba yöneldi.
Yüksek Karlılıkla Rekor Kıran Tüpraş Hisseleri Yön Değiştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da pozitif bir günün yaşandığı Salı günü Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpraş) gibi büyük şirketlerin hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.

Tüpraş hisseleri, dün açıklanan başarılı finansal raporun etkisiyle ilk yarıda zirve yaptı. 302 liraya çıkarak rekor kıran hisseler günün ikinci yarısında kazancının bir kısmını geri verdi.

Tüpraş Hisselerinin Yıllık Getirisi Yüzde 197

Tüpraş Hisselerinin Yıllık Getirisi Yüzde 197
Kaynak: Paratic Piyasalar

TUPRS borsa koduna sahip olan şirket hisseleri, önceki kapanışını 287,5 liradan yaptı. Pazartesi günü piyasalar kapandıktan sonra açıklanan bilançonun etkisi bugüne yansıdı.

Hisseler 300 liradan açılış yaptıktan sonra saat 11.00 sularında 302 ile tarihindeki en yüksek fiyata ulaştı. Böylelikle haftalık artış oranı yüzde 4,92, aylık yüzde 31,12 ve yıllık yüzde 196,92 oldu.

Zirvenin ardından kalıcılık sağlayamayan hisseler, ikinci yarıda kaybını genişletti. Saat 15.52’de 294 liradan işlem görüyor. Ancak yine de yüzde 2,26 artışla pozitif bölgede kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

3.814.167.291 TL ile Türk Hava Yolları’ndan sonra günün en çok işlem gören ikinci hissesi olan Tüpraş için destek ve direnç seviyelerine bakıldığında; 281 – 287 bandı destek, 300 – 308 bandı direnç fiyatları olarak izleniyor.

Oyak Yatırım Hedef Fiyatını Açıkladı

Oyak Yatırım şirketin mali sonuçları için yaptığı değerlendirmede, ikinci çeyrekte net karın piyasa tahminlerini yüzde 52 oranında aştığını bildirdi. Tüpraş, söz konusu dönemde 10 milyar 611 milyon TL net dönem kârı elde etti.

7 milyar TL olan piyasa beklentisinin çok üzerinde gelen net karda, 1,3 milyar TL ertelenmiş vergi gelirinin katkısı olduğu ifade edildi.

2022 tahminlerinde güncelleme yapan Oyak Yatırım, net kar tahminini 10 milyar TL’den 23 milyar TL’ye yükseltti. Kurum bu revizyonların sonrasında hisseler için hedef fiyatı yüzde 23 artırarak 351 liradan 430 liraya yükseltti.

Açıklamada, “Tüpraş en çok tercih edilenler listemizde kalmaya devam ediyor.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.