Yatırım yapmaya başla!

Bakan Pekcan’dan Yüksek Gelirli Bir Türkiye için Tasarım Vurgusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından üçüncüsü düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" töreninde konuştu. İşte konuşmasından satır başları:
Bakan Pekcan’dan Yüksek Gelirli Bir Türkiye için Tasarım Vurgusu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dış ticaret ile ilgili güzel gelişmeler yaşandığını dile getirdi. İhracatın Ekim ayında yüzde 13,1 oranında artışla 15 milyar 732 milyon dolar seviyesine ulaştığını dile getiren Pekcan, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası kapsamında düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” töreninde konuşma yaptı.

Küresel alandaki tüm olumsuzlukları hatırlatan Bakan Pekcan, ihracatın Ekim ayında yüzde 13,1 oranında artış kaydettiğini dile getirdi.

Ekim Ayı İhracatı Yüzde 13,1 ArttıPekcan, “Dünyadaki tüm korumacılık rüzgarlarına, bölgemizde yaşanan istikrarsızlığa ve başta Brexit olmak üzere AB’de yaşanan dalgalanmalara rağmen,” vurgusunda bulunarak Ekim ayı ihracat rakamlarına değindi. Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki temel hedefinin, orta gelir düzeyinden yüksek gelirli ülkeler ligine yükselmek olduğunu da dile getirdi.

Türkiye’nin bu hedefine ulaşabilmesi için tek yolun; ürettilen ve dünya pazarlarına sunulan ürünlerin teknoloji, tasarım ve marka içeriğinin seviyesinin yükseltilmesi olduğunu ifade etti. Pekcan, “Bakanlık olarak bu vizyonla projelerimizi ve mevzuatımızı hazırlıyor, güncelliyoruz. Aslında kısa sürede de oldukça güzel bir yol kat ettiğimize inanıyorum,” dedi.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 96,7 olduğunu belirten Pekcan, Cumhuriyet tarihi rekorunun kırıldığını hatırlattı.

Cumhuriyet Tarihi Rekoru KırıldıPekcan, “Cumhuriyet tarihinin rekoruyla yıllıklandırılmış ihracatımız da yüzde 7,9 artış ile 166,8 milyar dolara ulaştı. 2018 yıl sonu itibariyle de 170 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz,” dedi. Bu gelişmelerin son derece memnun edici olduğunu belirten Pekcan, hedefin ihracat artışının sürdürülebilir şekilde uzun yıllara yayılması olduğunu söyledi. Bunun için de tek yolun teknoloji, dijitalleşme, markalaşma ve tasarım olduğuna dikkat çekti.

İhracat hedefine ulaşmak için yeni pazarlar ve ürünler yaratılacağını belirten Pekcan, mevzuatta modernleşmeyi de dile getirdi.

Yeni Ürünler ve Pazarlar YaratılacakTicaret Bakanlığının bu vizyonla projeleri devreye soktuklarını ifade eden Pekcan, sürdürülebilir ihracat artışı ve yüksek gelirli bir Türkiye için tasarımın stratejik değerde olduğuna dikkat çekti. Bunun için tasarım kültürünü bakanlık vizyonunun merkezine aldıklarını belirtti. Türkiye’de tasarım kültürünün yaygınlaşması için tasarımcılara, şirketlere, tasarım ofislerine destek verdiklerini dile getirdi.

Türk tasarımlarının dünyada daha etkin olması için 7 tasarımcı şirketi ve 2 tasarım ofisinin yurt dışı faaliyetlerini desteklediklerini söyleyen Pekcan, kaliteli tasarımın iyi eğitimli insan kaynağına dayandığını söyledi. Bu kapsamda da tasarım yarışmalarında 143 tasarımcıyı ödüllendirdiklerini belirterek, dünyanın en iyi okullarında eğitime gönderdiklerini, 500’e yakın firmanın tasarım departmanı kurmasını ve geliştirmesini desteklediklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum