Yatırım yapmaya başla!

Çin Yuanı Yıl Sonunda Dolar Başına 7,3 Seviyesine Zayıflayabilir

CLSA baş ekonomistine göre; Çin yuanı yıl sonunda dolar karşısında 7,3 seviyesine kadar zayıflayabilir.
Çin Yuanı Yıl Sonunda Dolar Başına 7,3 Seviyesine Zayıflayabilir

Hong Kong merkezli banka CLSA’nın Baş Ekonomisti Eric Fishwick’e göre; Çin yuanı ABD ve Çin arasındaki ticaret gerginliği devam ederken dolar karşısında daha da zayıflamaya hazırlanıyor.

Fishwick, yuanın yıl sonuna kadar dolar başına 7,3 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor. Bu sabah ise yuan, Çin anakarasında ABD dolarına karşı 7,1144 seviyesinden işlem gördü. USD/CNH paritesi ise 7,1120 seviyesinde seyrediyor.

Fishwick verdiği demeçte, “Para biriminin nasıl işlem gördüğüne bakıldığında, tarifelerin etkilerini dengelemek için kullanılmakta olduğu açıkça görülmektedir. Bu nedenle, ABD gerginlikleri daha da yükselttiğinde yuanın zayıflamasına izin verilir,” ifadelerini kullandı.

Fishwich, yuanı aşağı yönlü hareket eden kuvvetlerin hala yerinde olduğunu düşünüyor. Yuan son aylarda yatırımcılar, ekonomistler ve diğer piyasa gözlemcileri tarafından yakından izlendi. Çünkü artan ABD tarifelerine karşılık olarak Çin’in kullanabileceği araçlardan biri olarak görülüyor.

Geçen ay yuan, dolar karşısında psikolojik açıdan önemli olan 7 seviyesini geçti. Renminbi olarak da bilinen zayıf yuan, Çin’in ihracatını uluslararası pazarlarda nispeten daha ucuz hale getirecektir. ABD, Pekin’i rakiplerinden daha fazla ticaret avantajı elde etmek için para birimini zayıf tutmakla defalarca suçladı.

Geçen yıldan bu yana dünyanın en büyük iki ekonomisi, uluslararası piyasaları etkileyen ve küresel büyüme görünümünü zayıflatan, birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uyguladı. ABD’nin ek vergileri 1 Ekim ve 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek.

Yuanın nereye gideceği konusunda analistler arasında net bir fikir birliği yoktur, ancak birçoğu bunun ticaret savaşının nasıl arttığına veya azaldığına bağlı olduğunu söyledi.

2020’de Zayıf Dolar

2020'de Zayıf DolarFishwick’e göre; 2020’ye girildiğinde yuan, ABD doları nedeniyle mütevazi bir şekilde daha güçlü olabilir.

Fishwick, “Gelecek yıla bakıldığında, uzun zamandır ilk defa doların yeniden zayıflama ihtimalleri hakkında konuşabiliriz,” dedi. ABD ekonomisinin daha önceki vergilerin etkisinin azalmasıyla daha da zayıflayacağını belirtti.

Amerikan ekonomisinin yavaşladığına ve hatta durgunluğa sürüklenebileceğine dair endişeler var. Ağustos ayında ABD’deki iş artışı, tarım dışı bordro beklentilerinin gerisinde kaldığından ılık bir hızla devam etti. Tüketiciler güçlü kalırken, ABD’deki tarım ve imalat, Çin ile olan ticaret savaşında azaldı.

Doların, önemli para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, geçen hafta 99,073 seviyesini gördü. Bu sabah ise 98,376 seviyesine geriledi.

“Ayrıca ABD geleneksel geç dönem ekonomisine daha fazla benziyor, ABD için 2020’de tahminimi düşürdüm,” diyen Fishwick, ABD Federal Rezervi’nin gelecek yıl boyunca faiz oranlarını düşürmesini beklediğini söyledi.

Fishwick, “FED’in bundan sonra oturması için hiçbir neden yok. Bakılması gereken bir enflasyon sorunu yok, bu yüzden FED’in 2020 yılına kadar agresif bir şekilde kestiğini varsaymanın mantıklı olduğunu düşünüyorum,” diyerek, gelecek yıl ABD merkez bankasından dört faiz indirimi beklediğini anlattı.

Fishwick, piyasanın faiz indirimleri için beklentilere odaklandığını ve doların değer kaybetmesini bu nedenle beklediğini de söyledi.

FED Başkanı Jerome Powell, kısa süre önce ABD merkez bankasının resesyon beklemediğini dile getirdi. Ancak ticaret belirsizliğinin ticari yatırım ve güvene ağırlık verdiğini söyledi. Temmuz ayında Federal Açık Piyasa Komitesi, küresel finans krizinden bu yana ilk kez merkez bankasının gecelik borç verme faiz oranını 25 baz puan düşürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum