Yatırım yapmaya başla!

Yuan Tarihi Düşük Seviyelere İnerken, Trump Çin’i Para Manipülasyonu ile Suçladı

Yuan 10 yıldan fazla sürenin en düşük seviyelerine ulaşırken, Trump Çin’i para manipülasyonu ile suçladı. İşte detaylar;
Yuan Tarihi Düşük Seviyelere İnerken, Trump Çin’i Para Manipülasyonu ile Suçladı

Trump’ın Perşembe günü sürpriz bir şekilde tarife tehdidi bulunmasının ardından Çin yuanı tarihi zayıflık göstermiş ve bu uzmanlar tarafından olası bir misilleme olarak yorumlanmıştı. Bugünkü işlemlerde dolar karşısındaki kilit seviye 7’yi geçen Çin yuanı, performansı ile büyük yankı uyandırdı.

Donald Trump da dünyanın iki en büyük ekonomisi arasındaki ticaret savaşı devam ederken Çin’i para birimini manipüle etmekle suçladı. Bugünkü Twitter paylaşımında; “Çin, para biriminin fiyatını neredeyse tarihi düşük seviyeye düşürdü. Buna “para birimi manipülasyonu” denir. Duyuyor musun FED? Bu, zamanla Çin’i büyük ölçüde zayıflayacak büyük bir ihlaldir” dedi.

Sonuçta tarihsel olarak para birimini kontrol eden Çin, yuanın 10 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine gerilemesine izin vermişti.

Yuan Tarihi Düşük SeviyelerdeABD doları karşısında 7’nin üzerinde işlem gören Çin yuanı, Çin ürünlerini daha ucuz hale getirmiş oldu. Çin Merkez Bankası, yuanı ABD tarifelerine bir karşılık olarak düşürdüğü yönündeki iddiaları reddetti. Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang bir açıklamasında, Çin’in rekabetçi devalüasyon ile uğraşmayacağını, döviz kurunu rekabetçi amaçlar ve ticaret anlaşmazlıkları gibi dış rahatsızlıklarla başa çıkmak için bir araç olarak kullanmayacağını söyledi.

Diğer taraftan, Trump’ın bugünkü açıklaması, yönetiminin Çin’i bir para birimi manipülatörü olarak etiketlememe kararından yaklaşık üç ay sonra geldi.

 Trump Çin’i Para Manipülasyonu ile SuçladıBuna göre Trump yönetimi Çin’e açıkça para manipülatörü demese de izleme listesinde tutacağını bildirmişti. Clinton yönetiminin 1994’te Çin için manipülatör demesinden bu yana hiçbir ülke böyle nitelendirilmemişti. Trump, kampanyası sırasında Çin’e bir manipülatör olarak etiketleme sözü vermesine rağmen yönetimi bunu yapmak için beş fırsat yakalamıştı.

Ayrıca Trump, geçtiğimiz ay yaptığı bir paylaşımda Çin ve Avrupa’nın para manipülasyonu oyunu oynadığını söylemişti. “Çin ve Avrupa büyük para manipülasyonu oyunu oynuyor ve ABD ile rekabet edebilmek için sistemlerine para pompalıyor” diyen ABD Başkanı, ülkesinin diğerleriyle eşleşmesi gerektiğini savunarak daha kolay para politikası çağrısında bulunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum