Yatırım yapmaya başla!

Zayıf Çin Yuanı Mevcut Kur Mekanizmasına Bağlı Kalacak

Ticaret savaşları endişesinin 6 Temmuz yaklaştıkça artmasıyla birlikte yuan dalgalı seyrini devam ettiriyor. Merkez bankası ise kararını açıkladı. İşte Çin'den detaylar…
Zayıf Çin Yuanı Mevcut Kur Mekanizmasına Bağlı Kalacak

Çin yuanı, tıpkı Türk lirası gibi oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Bunun en genel nedenleri ise dolardaki güç ve dış belirsizlikler şeklinde ifade ediliyor. Özellikle son dönemde görülen dalgalanmaların nedeni doğrudan dolar kaynaklı olarak gösteriliyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang tarafından yapılan açıklama ise para politikasının ihtiyatlı bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

Gang, döviz piyasasında son dönemde görülen volatilitenin dolardaki güce ve dış belirsizliklere bağlı olduğunu söyledi.

Yi Gang Yuan Açıklaması

Çin’in ise döviz piyasasındaki dalgalanmayı yakından takip ettiğini ifade etti. İhtiyatlı ve nötr bir para politikası izlediklerini belirten Gang, Çin’in mevcut kur mekanizmasına bağlı kalacağını açıkladı. Bu kapsamda yuandaki zayıflama devam ederken, denge seviyesinde sabit tutulacağını dile getirdi.

USD/CNY paritesi iki günde yüzde 1,16 kazanç sağladı ve yüzde 0,43 oranında artıda 6,6968 yuandan işlem gördü.

USD/CNY Yüzde 0,43 Yükseldi

Şu dakikalarda yüzde 0,01 oranında artıda seyreden parite, 6,665 yuandan alıcı buluyor. Fiyat grafiği incelendiğinde ise dünden beri kaydettiği yükselişleri, bugün itibariyle geri vermeye başladığı görülüyor. Aşırı dalgalı hareketlerin devamlılığı da grafikten net bir şekilde anlaşılıyor.

Çin yuanı kuru ise yüzde 1,04 oranında artıda ve 0,7014 lirada seyrediyor.

Yuan Kuru Yüzde 1,04 Yükseldi

Haziran ayı enflasyon rakamları beklentilerin çok üzerinde geldi ve başta dolar kuru olmak üzere tüm döviz kurları yükselişe geçti. Türk lirası karşısında yükselen para birimlerinden olan Çin yuanı, sabah saatlerinde 0,6907 seviyesinden alıcı bulurken, şu dakikalarda 0,7 bandının üzerine çıkmış durumda. Yuan ve Türk lirasındaki volatilite de grafikten açıkça anlaşılmaktadır.

Çin yuanında görülen dalgalanmaların bir nedeni de ABD’nin Çin’e yeni gümrük verileri uygulamaya başlayacak olmasıdır.

Ticaret Savaşları Endişesi Arttı, Yuan Düştü

6 Temmuz’da başlayacak yeni tarifeler öncesinde ticaret savaşları endişesi artmaya devam ediyor. Haftanın son işlem gününe doğru mevcut durumun daha da kötüleşebileceğinden endişe ediliyor. Bu durum ise Çin yuanı başta olmak üzere Asya paralarını aşağı çekiyor. Singapur – Nomura’da dolar stratejisti olan Dushyant Padmanabhan, “piyasalar bir sonraki katalizörü beklerken biz biraz daha bekleme taraftarıyız,” dedi.

Çin Merkez Bankası, bu ortamda günlük yuan fiksingini Ağustos’tan bu yana görülen en düşük seviyeye çekti.

Günlük Yuan Fiksingi Aşağı Çekildi

PBOC günlük yuan fiksingini yüzde 0,51 düşürdü ve 6,6497 yaptı. MSCI EM Asya Endeksi ticaret savaşları endişesi ile iki günlük düşüş kaydetti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,5 oranında yükseliş kaydettikten sonra yatay bir konuma yerleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum