Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Yuanının Gücü, Zayıflayan Dolara Bağlı Olacak

Çin para biriminin gücünün, son birkaç ayda zayıflayan Amerikan dolarının performansına bağlı olacağı söyleniyor.
Çin Yuanının Gücü, Zayıflayan Dolara Bağlı Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in merkez bankası, para biriminin zayıf kalması için adımlar atmaya devam ediyor. Ancak ABD’de resmi olmayan sonuçlara göre Demokrat Joe Biden’ın başkanlığa gelmesiyle yuanın yükselmesi tahmin ediliyor. Çünkü Amerikan dolarının zayıflayacağı öngörülüyor.

Bugünkü işlemlerde USD/CNH paritesi %0,12 oranında ekside 6,6130 seviyesinden alıcı bulurken, 6,6100 seviyesinden satılıyor.
USD/CNH Paritesi %0,12 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 6,6190 seviyesinden sonlandıran parite, bugüne düşüşle başladı ve 6,6060 seviyesine kadar geriledi. Ardından yükselişe geçerek 6,6270 seviyesine kadar yükseldi. Ancak buradan dik bir düşüş yaşayarak yeniden 6,61 seviyesinde seyretmeye başladı.

Bu yıl istikrarlı bir şekilde güçlenen Çin yuanı, Joe Biden’ın öngörülen seçim zaferiyle daha da yükselebilir. Bu durumda paritede 6 seviyelerinin söz konusu olması mümkün görülüyor. Doların, daha düşük bir teşvik açıklamasıyla zayıflayabileceği ve paritenin de buna bağlı olarak güçleneceği öngörülüyor.

UBS Global Wealt Management Kıdemli Yatırım Analisti Wayne Gordon, “Bu, büyük ölçüde ABD dolarının önümüzdeki 6 ila 12 ay boyunca nasıl davranacağına göre belirlenecek. Genel olarak güçlü küresel büyümenin etkisiyle doların zayıflamaya başlayacağını ve yükselen pazar büyümesinin toparlanmaya başladığını beklersiniz. Açıkçası insanlar başka yerlerde daha yüksek getiri aramaya başlıyor,” ifadelerini kullandı.

Burada incelenmesi gereken bir diğer nokta ise Çin ve ABD hazine getirisileri arasındaki rekor farkın, yuan için yükselişe işaret etmesidir.
Çin ve ABD Hazine Getirileri Farkı
Kaynak: Worldgovernmentbonds.com

Çin hazinesinin getirisi, diğer büyük pazarlara göre daha yüksek. Bu, yatırımcıları Çin devlet tahviline çekebilir ve bu da döviz kuru için iyiye işaret edecek olan yuana bir girişe yol açabilir.

Ancak Mizuho Bank Ekonomi ve Stateji Başkanı Vishnu Varathan’a göre; belirsizlikten kaynaklanan dalgalanma ABD seçimlerinden sonra oyalanabilir ve güvenli liman para birimi olan dolar yönü tersine çevirebilir.

Varathan, “Temelde zayıf bir dolar trendinin sıraya girmesi koşullarının artmasına rağmen, liman talebinden kaynaklanan dolar gücü patlaması potansiyeli hafife alınamaz. Özellikle ABD’deki siyasi belirsizliğin paketini açmak zaman alacaktır,” ifadelerini kullanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%