Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yuan Dolar Karşısında Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

USD/CNH paritesinde kilit seviye 7 olarak belirlenirken, bugünkü işlemlerde yılın en düşük seviyesine geriledi.
Yuan Dolar Karşısında Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Çin’in merkez bankası guvernörünün yaptığı açıklamaların ve para biriminde beklenmeyen ticaret verilerinin ardından yuan, 2019 yılının en düşük seviyesine geriledi. Onshore yuan dolar karşısında, geçen hafta 6,90 seviyelerinden bu yılın en zayıf noktaları olan 6,9352 seviyesine geldi. USD/CNH (offshore) 6,9538 seviyelerinde gezdi.

USD/CNH paritesi TSİ 10:00 civarında bir miktar geriledikten sonra yüzde 0,14 oranında yükselişle 6,9530 yuandan işlem gördü.

USD/CNH 6,9530 SeviyesindeÇinli yetkililer tarafından daha az kontrole tabi tutulan offshore ticareti, geçen Cuma günü gün içi 6,9619 zayıf noktası dışında olmasına rağmen, geçen hafta boyunca 6,92 seviyelerinin üstünde seyretti.

Para birimine ilişkin notta, Cuma günü Çin Halk Bankası Guvernörü Yi Gang, diğerlerinden daha önemli hiçbir özel yuan seviyesi olmadığını söyledi. Bloomberg News’te yuan için kırmızı bir çizgi olup olmadığını sorulduğunda ise herhangi bir sayının diğer numaralardan daha önemli olduğunu düşünmediğinden bahsetti.

Yi, ticaret savaşı ile Renminbi’nin hareketleri arasında bir bağlantı olduğunun açıklığından bahsetti ve biraz esnekliğin ekonomiye iyi geldiğini söyledi.

Ticaret Savaşı ile Bağlantısı VarDaha zayıf bir yuan, Çin ihracatını daha cazip hale getirerek, Çin malları üzerindeki tarifelerin maliyetini dengelemenin yanı sıra uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlıyor. Yatırımcılar Çin yuanını yakından takip ediyor. Çünkü ABD-Çin ticaret savaşının yoğunlaşmasının ortasında kilit bir gösterge olarak görülüyor. Birçok kişi tarihsel olarak önemli olan 7 seviyesinin ihlal edilip edilmeyeceğini merak ediyor.

Yuan son haftalarda dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının kötüleşmesini test ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın, 6 Mayıs’ta 200 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisini yükselttiğini açıklamasıyla yuan yüzde 2’den fazla gerilemişti.

FXTM’nin küresel para stratejisi başkanı Jameel Ahmad, yuanda 6,90 ile 7 arasındaki bölgenin tarihsel olarak hassas olduğunu söyledi.

6,90 ile 7 Arası KritikAhmad, “Ancak piyasaya sunulan son tonlardan bazıları döviz kuru zayıflığının Çin’de geçmişte alıştığımız gibi hassas bir konu olarak görülmediğini öne sürdü,” dedi. Yuanda spekülasyonların arttığını söyleyen Ahmad, “Çin otoritelerinin önyargısının uzun süreli ticaret gerilimleri ışığında değişebileceği yönündeki spekülasyonları artırdı,” ifadelerini kullandı.

Çin’in Mayıs ayındaki resmi ticaret verileri, ithalatın beklenenden daha kötü olduğunu gösterdi. ABD ile olan ticaret fazlası Nisan ayındaki seviyesinden genişledi. Çin Gümrük Genel İdaresi Mayıs ayında yapılan ihracatın yıllık bazda yüzde 1,1 artarken, ithalatın yüzde 8,5 oranında düştüğünü belirtti. Bunun ise zayıf iç tüketimin sinyalini verdiğini açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum