Yatırım yapmaya başla!

Yuan Death Cross ile Karşılaştı, Gelişen Ülke Paraları Sert Düştü

Ticari savaş gerginliği en kötü Çin yuanını etkilerken, Asya para birimleri ve hisse senetleri bu düşüşe eşlik etti. İşte Asya piyasalarından detaylar;
Yuan Death Cross ile Karşılaştı, Gelişen Ülke Paraları Sert Düştü

Ticaret savaşlarının gün geçtikçe artan tansiyonu en kötü yuan ve gelişen ülke paralarını etkiledi. Doların işine yarayan bu gerginlik, emtia piyasasını da kötü etkiledi. Karşılıklı hamlelerle etkisi güçlenen ticaret savaşının, hangi boyuta ulaşacağı ise korku veren bir düşünce haline gelmeye başladı. Savaşın en çok zarar alan tarafı ise Çin yuanı olmaya devam ediyor.

Ardı ardına gelen kötü haberlerle yuan, 2016 yılının Ocak ayından beri en sert düşüşünü kaydetti.

Çin Yuanı Death Cross ile Karşılaştı

Kötü haberlerin gelmeye devam etmesi ise “death cross” olarak isimlendirilen aşağı yönlü bir teknik analiz sinyalini tetiklemiş oldu. Bu sinyale göre; USD/CNY paritesinde 50 günlük hareketli ortalama, 2015 yılındaki devalüasyondan beri ilk defa 200 günlük hareketli ortalamayı kırdı.

Uzmanlar, yuanın bir miktar daha zayıflamasına izin verilebileceğini ama aşırı zayıflığın zararlı olacağı için Çin’in desteklemeye başlayacağını düşünüyorlar.

Yuan Daha Fazla Düşerse Desteklenir

Dolar ise ticaret savaşlarından pek etkilenmedi. Dün güçlü seyrini sürdürerek Türk lirası karşısında yeni bir rekora imza attı. Dolar kuru gece geç saatlerde 4,98 lira sınırına yükselerek, endişelerin artmasına neden oldu. Bu sabah ise 4,80 seviyelerine gerilemiş bir şekilde işlemlere açıldı. Toparlanma çabası devam ederken, dolardaki güçlenme de sürüyor.

Dolar G-10 paraları karşısında bu hafta yaklaşık yüzde 0,70 oranında değer kazanırken, gelişen ülke paraları sert düştü.

Dolar G-10 Paraları Karşısında Güçlendi

USD/JPY paritesi 6 ayın zirvesine tırmanırken, dolar diğer önemli paralar karşısında yatay bir seyir izledi. Dün açıklanan ABD Üretici Fiyat Endeksi, yıllık bazda yüzde 3,4 oranında artışa ve 2011 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret etti. Veriden alınan mesaj ise FED’in yıl bitimine kadar 2 faiz artırımı daha yapacak olmasıydı. Dolar da bu beklentiden güçlenerek rekor tırmanışını gerçekleştirdi.

8 ayın en düşüğüne gerileyen Güney Kore wonu öncülüğünde Asya para birimleri ve hisseleri sert düşüş kaydetti.

Güney Kore Wonu 8 Ayın Dibinde

Singapur’da bulunan Mizuho Bank Stratejisti Ken Cheung, “ABD ile Çin arasında yeniden yükselen ticari savaş tansiyonu, Asya para birimlerini baskı altında tuttu,” dedi. Çin Merkez Bankası, günlük yuan fiksingini 1 – 1,5 yılın en üst seviyesinde azaltırken; Onshore yuan, Endonezya rupisi, Güney Kore wonu en çok gerileyen paralar oldu. Offshore yuan ise bu paralardan sonra geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum