Paylaşım

Yuan 5 Yılın En Kötüsünü Gördü


 

Çin Merkez Bankası (PBOC), Çin dışında işlem gören yuan kurunun 2011 yılından bu yana en zayıf seviyeye indiğini duyurmasının ardından, yuan 5 yılın en kötüsünü gördü. Yuan cephesinde son durum şöyle...

Çin Merkez Bankası’nın yuan offshore işlemlerde, kur üzerindeki kontrolü zayıflatmasıyla birlikte yuan 5 yılın en düşük seviyesini gördü. Saktiandi Supaat liderliğinde Malayan Banking Bhd. stratejistlerine göre, Çin Merkez Bankası son zamanlarda kura daha az müdahale ederek değer kaybetmesine izin verdi. Uzmanlar ek olarak Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 30 Kasım’da yuanı rezerv para statüsüne kavuşturma kararı ile bu ay yuan kurunda %1.4 değer kaybı olduğunu ve yine parasal otoritelerin bu duruma sessiz kaldığını ifade etti.

Hong Kong’daki Bank of East Asia Ltd. döviz analisti Kenix Lai konuyla ilgili olarak şu sözleri söyledi; “PBOC’nin yuanı desteklemek için daha az teşviği bulunuyor ve banka yuanı fiksinglerle aşağı çekerek para biriminin kötü finansalları yansıtmasına izin verdi. Çin dışında işlem gören yuan kısa vadede 6.6 seviyesini test edecek,” dedi.

Çin Merkez Bankası birçok yabancı bankanın, bazı uluslararası yuan döviz işlemlerini Mart ayı sonuna kadar askıya aldığını duyurdu. 3 ay sürecek olan bu sınırlamanın temelinde ise, offshore yuanla Çin’de işlem gören yuan oranları arasındaki farkın açılması bulunuyor. Yatırımcılar oluşan bu fark nedeniyle, Hong Kong’dan yuan alıp Şanghay piyasasında satarak kar elde edebiliyor. Mart ayı sonuna kadar askıya alınan hizmetler arasında müşteriler için spot pozisyonların kapatılması , ülke içi ve ülke dışı faaliyetlere yönelik bazı yurt dışı işlemler bulunuyor.

Öte yandan ABD ve Avrupa’daki perakende ve teknoloji sektöründe oluşan rallinin etkisiyle Asya ve Japonya piyasalarında yükseliş oldu. MSCI Asya Pasifik Endeksi %0,4 arttı ve 132.21 puana geldi. Japonya’daki Topix Endeksi ve Nikkei 225 Endeksleri de %0.5 oranında değer kazandı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın