Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Karar Verdi! Seçim Bilgileri GAMER’e Kaydedilmeyecek

CHP'li Muharrem Erkek, seçime kısa bir süre kala YSK'nın GAMER bünyesinde oluşturulacak seçim modülü için sandık bilgilerinin iletilmesi talebini reddettiğini açıkladı.
YSK Karar Verdi! Seçim Bilgileri GAMER’e Kaydedilmeyecek
HABER GİRİŞ

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı-Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçime kısa bir süre kala alınan kararı paylaştı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Erkek, YSK’nın aldığı yeni kararı paylaştı. Buna göre söz konusu kararda şu ifadeler yer aldı:

“Kurulumuzca yapılan değerlendirmeler neticesinde; Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığının (GAMER) seçim iş ve işlemleriyle ilgili bir görevi bulunmadığından Türkiye geneli sandık bilgilerinin il, ilçe, mahalle, okul adı, sandık numarası ve seçmen sayılarının ayrıca yurt dışı sandık verilerine ait ülke kodu, ülke ismi sandık numarası ve seçmen sayılarının verilemeyeceğine karar verilmesi gerekmiştir.”

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü YSK’dan, Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı’nın Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından GAMER yazılımı bünyesinde “Seçim Modülü” hazırlandığının bu yüzden modülün seçim öncesi tatbikatlarda ve seçim sırasında kullanılması için Türkiye genelinde sandık bilgilerini talep etmişti.

Söz konusu bu talebin seçim iş ve işlemlere ilişkin karar vermeye yetkili mercilerin YSK’da olduğu için reddedildiği kaydedildi.

Şimdi Kayıt Olun

GAMER Nedir?

İçişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre GAMER Yazılım Projesi, kamu düzenini ve güvenliğini bozucu nitelikteki olayların önlenmesini, bu olaylar sonucu ortaya çıkan acil durumlarda koordinasyonun sağlanmasını, olaylarda ihbar anından başlayarak sonuçlandırılmasına kadar olan süreçte ortaya çıkan bilgilerin güvenli bir şekilde elde edilmesini kapsıyor.

Yazılım Projesi, olay ile ilgili tüm veri tabanlarında var olan bilgiler ile birlikte illerde ve merkezde koordinasyon makamlarına raporlayıp,  analiz etme imkanı sağlayarak yine ihtiyaç halinde operasyon makamlarına anlık gerekli bilgileri aktarmaya yarıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.