Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YSK Başkanı Yener Cumhurbaşkanlığı Adaylık Ücretlerini Açıkladı

YSK Başkanı Ahmet Yener, 2023 seçimleri hakkında konuşarak cumhurbaşkanı adaylarının ödeyeceği miktarı açıkladı. Detaylar haberde...
YSK Başkanı Yener Cumhurbaşkanlığı Adaylık Ücretlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de 2023 seçim maratonu başladı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener’den konuya yönelik önemli bir açıklama geldi.

YSK’nın bugün gerçekleştirdiği toplantılar hakkında konuşan Yener, siyasi partiler ve seçmenlerce aday gösterilecek cumhurbaşkanı adayları ile seçimlere katılma yeterliliğine sahip siyasi partilerin ittifak yapmalarına ilişkin ilke ve esasların belirlendiğini söyledi.

Yener, Cumhurbaşkanı adaylarının ve siyasi partilerin propaganda usul ve esaslarına ilişkin çalışmaların da tamamlandığını ifade etti.

YSK Başkanı Yener, bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenlerin yasanın öngördüğü miktarın 55 bin 598 lira, seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyen cumhurbaşkanı adaylarının ise yatırması gereken miktarın 555 bin 980 lira olduğunu söyledi.

Bunun Siyasi Partiler Kanunu’nun, Milletvekili Seçimine Dair Kanun’un ve Cumhurbaşkanı Seçimine İlişkin Kanun’un belirlediği esaslar çerçevesinde belirlendiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca kurulun bugün gerçekleştirdiği toplantıda görme engelli vatandaşların oy kullanmasını kolaylaştıran yasal düzenleme uyarınca bu düzenlemenin nasıl yapılması gerektiğine ilişkin ilke ve esasların tespit çalışmalarına başladığını bildirdi. Söz konusu çalışmaların devam edeceğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın