Yatırım yapmaya başla!

YouTube’un Yeni Gelir Stratejileri ile Hem Yayıncılar Hem Kendisi Kazanacak

Video paylaşım platformu YouTube, yeni gelir modelleri üzerinde çalışıyor. Geliştirilecek olan yeni araçlar ile hem şirket hem yayıncılar daha fazla kazanç elde edecek.
YouTube’un Yeni Gelir Stratejileri ile Hem Yayıncılar Hem Kendisi Kazanacak

Dünyanın en büyük web platformlarından birisi olan YouTube, hem kazanan hem de kazandıran bir gelir modeline sahip. Milyonlarca yayıncının olduğu video platformunda yayıncılar izlenme oranları üzerinden gelir elde ediyor. Yüksek izlenme sağlayan yayıncıların bu yolla zengin olduğu bile biliniyor. Reklam gösterimleri nedeniyle YouTube’un doğal olarak çok daha büyük bir gelir elde ettiğini söyleyebiliriz.

Ancak şirket yeni stratejiler geliştirmeye devam ediyor. Hayata geçecek yeni projeler ile hem yayıncılar hem de YouTube’un kendisi kazancını artıracak. Şirket yapımcıların daha yüksek gelirler sağlaması adına yeni projeler üzerinde çalışıyor. YouTube yöneticisi Neal Mohan,şirketin geleceğe dair planlarına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada süper çıkartmalar ile ek gelir imkanı sağlanacağı belirtilirken, kanal üyelik seçeneklerinin de daha geniş bir perspektife sahip olacağı söylendi. Bununla birlikte eğitici ve öğretici videolara özel oynatma listeleri oluşturulması planlanıyor.

YouTube’a Süper Çıkartma Geliyor

YouTube’a Süper Çıkartma Geliyor

YouTube yetkilisi yeni gelir modellerine dair yaptığı açıklamada Süper Çıkartmalar adı verilen yeni bir araçtan bahsetti. Kullanıma sunulacak çıkartmalar animasyonlu olacak ve takipçiler, içerik üreticilere para yardımı yapabiliyor. Mohan, bu aracın fenomen yayıncılara daha kaliteli içerikler ortaya çıkarmaları adına bir teşvik olacağını söylüyor.

Çıkartmaların içerisinde oyun, spor, güzellik ve yemek konularının olduğu objeler olacak. Şirketin geçtiğimiz yıllarda startını verdiği Süper Sohbet özelliği ile beraber bu çıkartmalar sunulmuş olacak. Süper Çıkartmalar aracının test sürecinde olduğu belirtildi ve önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor.

İki yıldır kullanımda olan Süper Sohbet özelliğinin şirketin gelirlerinde yüzde 65’e varan artış yarattığı söylenirken, çıkartmalar ile bu oranın daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Kanal Üyelikleri için Yeni Seçenekler

Kanal Üyelikleri için Yeni Seçenekler

YouTube bu projenin ilk startını geçtiğimiz yıl içerisinde vermiş ve yayıncıların takipçilerine özel içerik ve ürünler sunmasına imkan tanımıştı. YouTube bu hizmet için aylık 5 dolar karşılığında üyelere özel videolar ve para yollayan kişilere değişik imkanlar sunuyor. YouTube buradaki seçenekleri daha da artırıyor. 5 farklı üyelik seçeneği sunacak video paylaşım platformu, ödenecek ücret doğrultusunda yeni üyelik seviyeleri oluşturacak.

Şirket platformunda satış yaptığı iş ortaklarına da yenilerini katıyor. Halihazırda Teesp ile iş ilişkisi bulunan YouTube, Crowdmade, DFTBA, Fanjoy, Represent ve Rooster Teeth gibi şirketler ile yeni anlaşmalar yapıyor. Bu şirketler YouTube üzerinden kendi ürünlerinin satışını yapabilecek.

Eğitici Videolara için Özel Listeler

Eğitici Videolara için Özel Listeler

YouTube’da bilindiği üzere eğitim amaçlı çok sayıda içerik mevcut ve bu yayınlar oldukça yüksek izleyici kitlesine sahip. Şirket buradaki potansiyeli de paraya çevirmek istiyor. Learning Playlists adı altında sunulan eğitim listeleri yayıncılara önemli bir gelir kaynağı olacak.

Bu araçla ilgili açıklamalarda bulunan YouTube yetkilisi Mohan, “Yeni organizasyonel özellikler daha fazla yapı sağlayacak, video koleksiyonunu temel kavramlar etrafında bölümlere bölerek başlangıçtan başlayarak daha ileri seviyelere çıkaracak.” diye yazdı. “Ek olarak, izleyiciler sayfasındaki izleyiciden gizlenerek izleyicinin eldeki derse odaklanmasını sağlayacak.” ifadelerinde bulundu.

Henüz test sürecinde olan aracın resmi olarak sunulmasıyla beraber yayıncıların geliri artacak ve YouTube bu kazançtan payını alacak. Dünyanın en büyük web platformlarından biri olan YouTube’un çok büyük kazançlar elde ettiği biliniyor. Ancak buna rağmen platform kan kaybı yaşamamak adına yeni kendisini yeni stratejiler geliştirmekle yükümlü görüyor. Geliştirilen araçların daha sonraki süreçte ülkemizde de kullanıma sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum