Yatırım yapmaya başla!

YouTube, Yayıncıların Algoritma ile İlgili Merak Ettiği Konulara Dair Açıklamalarda Bulundu

Video paylaşım platformu yayıncılara algoritmanın nasıl çalıştığına dair açıklamalarda bulundu.
YouTube, Yayıncıların Algoritma ile İlgili Merak Ettiği Konulara Dair Açıklamalarda Bulundu

Sosyal mecralar milyonlarca insanı bir araya topluyor ve çok büyük bir etkileşimin oluşmasına zemin hazırlıyor. Video paylaşım platformu YouTube ise dünyanın en büyük sosyal mecralarının başında geliyor. Google’ın sahibi olduğu mecra geçmiş yıllardan bu yana büyük bir değişim geçirdi. Bu değişim hem arayüz tarafında hem de arka planda algoritmanın güncellenmesi ile yaşanıyor.

Şirket kullanıcılara temiz bir deneyim sunmak adına yeni önlemler almaya da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde platformda ırkçılık yanlısı yayınlar yaptığı tespit edilen 25 bin kanalın kapatıldığı açıklanmıştı. YouTube milyonlarca izleyicinin yanı sıra çok sayıda yayıncıya da ev sahipliği yapıyor. Yayıncılar izlediği videolar üzerinden kazanç elde ediyor.

Bu kazancı artırmak adına YouTube’un sahip olduğu algoritmaya uygun hareket etmek gerekiyor. Ancak bu algoritmaya dair merak edilen pek çok konu olduğu biliniyor. Şirketin ürün yöneticileri Patricia ve Rachel, YouTube algoritmasına dair merak edilen soruları cevaplandırdı.

YouTube Algoritmasına Dair Merak Edilenler

YouTube Algoritmasına Dair Merak Edilenler

YouTube’da videoların öne çıkarılması ve yüksek kazanç elde edilmesi için bir algoritma mevcut. Şirketin ürün yöneticileri tıklama oranı ve ortalama izleme süresinin videonun görünürlüğüne dair açıklamalarda bulundu. Buna göre yüksek izlenme sayısına ulaşan videoların düşük link tıklama oranına sahip olduğu belirtiliyor. Bunun sebebi ise videoların dağıtımının yüksek olması gösteriliyor.

Kısa sürede çok fazla paylaşılan videolar yüksek etkileşim alıyor ve bu sayede yayıncıların tanınması sağlanıyor. Daha az izlenen videoların ise link tıklama oranının yüksek olduğu belirtiliyor. Algoritma içerisinde çok fazla değişken olduğunu söyleyen şirket yöneticileri, “Uzun vadede A/B ön izleme görseli testlerine sahip olmayı umut ediyoruz. Böylece sizlere daha kesin cevaplar verilebilecek” açıklamasını yaptı.

Üçüncü kaynaklardan gelen izleyici süresinin düşük olmasının sebebini de açıklayan yetkililer, “Aslında keşfet kısmında bir videonun gösterildiği bağlamda nasıl bir performans sergilediğine bakıyoruz. Yani bir video ana sayfada gösterildiğinde nasıl bir performans sergiliyor? ‘Ana sayfa’ ve ‘sıradaki’ videolarının kendilerine ait sıralama modelleri bulunuyor.” diye konuştu.

Videolar Farklı Yollarla Öneriliyor

Videolar Farklı Yollarla Öneriliyor

YouTube bünyesinde yer alan sayısız video çeşitli yollarla kullanıcılara öneriliyor. Yetkililer öneri sisteminin kullanıcıların o an izlediği videolar ile paralel bir şekilde çalıştığını belirtiyor. Bir videonun ortalama izleme süresinin, o içeriğin ana sayfada gösterilmesinde rol oynadığı ifade ediliyor.

Farklı uzunluklara sahip videoların ortalama izleme süresine göre nasıl karşılaştırıldığı sorusuna yanıt veren yetkililer, “Aslında göreceli ve kesin izleme sürelerine bakıyoruz. Bunlar videoların nasıl önerileceğine dair anlamlı göstergeler. Kısa videolarda yüksek miktarda ortalama izlenme oranı (average percentage watched) yakalanması kolay olacağı için ortalama izlenme oranından ortalama izleme süresini çıkarsak da halen bazı çapraz referanslamalara ihtiyacınız var.” açıklamasını yaptı.

Video paylaşım devi yayıncıların etkileşim oranını en üst seviyeye çıkarmak adına yemi araçlar üzerinde çalıştığını belirtiyor. Bu araçlardan birisi ise A/B ön izleme resmi olarak karşımıza çıkıyor. Bu araç sayesinde yayıncılar hangi ön izleme resmi ile daha fazla izleyici çektiğini görebilecek. YouTube algoritmasında videoları öne çıkaracak başka etkenler de bulunuyor. Bunlar arasında konuya olan ilgi, dönemsellik ve rekabet gibi faktörlerin olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum