Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlardan YouTube Yayıncılarını İlgilendiren Vergi Açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı uzmanları, YouTube yayıncılarının vergi mükellefiyetine dair önemli açıklamalarda bulundu.
Uzmanlardan YouTube Yayıncılarını İlgilendiren Vergi Açıklaması

Dünyanın en büyük video paylaşım uygulaması YouTube, her gün milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Her gün sayısız video yüklenen platform, yayıncılar için de büyük bir gelir kapısı olmakta. Videoları yüksek izlenme sayılarına ulaşan yayıncıların YouTube sayesinde zengin olduğuna sıkça tanık olduk. Oldukça yüksek kazanç elde eden yayıncılar için geçtiğimiz günlerde Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikler kapsamında vergi zorunluluğu getirilmişti. Yapılan değişiklik ile 500 bin TL’den fazla kazanan tüm yayıncılar vergi mükellefiyeti olmuştu.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nda görevli gelir uzmanları yeni yasaya dair önemli açıklamalarda bulundu. Uzman isimler Naci Yıldırım ve İhsan Durlanık tarafından yayınlanan makalede, YouTube yayıncılarının vergi zorunluğuna dair detaylara yer verildi. Bilindiği üzere yayıncılar izlenme sayısı ve izlenme süresi üzerinden gelir elde ediyor. Bunun yanı sıra videolarına özel sponsorluk anlaşmaları yaparak ek gelirler sağlayabiliyor. Gelir İdaresi Uzmanları bu gelirlerin tamamının Ticari Kazanç kapsamında olduğunun altını çiziyor.

Vergi Yükümlülüğü Her Yaş Grubunu Kapsıyor

Vergi Yükümlülüğü Her Yaş Grubunu Kapsıyor

YouTube’daki vergi yükümlülüğü ile ilgili en büyük yanılgılardan birisinin, 18 yaşından küçük kişilerin, “her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor.” düşücesi olduğu belirtiliyor. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Vergi kaydım yok, bir sınır varmış ben o sınırın altında para kazanıyorum, 18 yaşından küçüğüm, her ay para kazanmıyorum, sponsorum vergimi benim yerime ödüyor, mükellef olmayı da düşünmüyorum, Maliye beni nerden bulacak? demeyin.” açıklamasını yaptı.

Yayıncıların vergi mükellefi olmak için herhangi bir yaş sınırı olmadığını söyleyen Gelir İdaresi Başkanlığı uzmanları, “Bu durumda 18 yaşın altında olan bir YouTuber gelir elde ediyorsa gelir vergisi mükellefi olacaktır. Ancak 29 yaş altında bir YouTuber için önemli bir fırsat söz konusudur. Eğer şartları uygunsa 75.000 TL genç girişimci kazanç istisnasından faydalanma şansı olacaktır.” diye konuştu.

Durlanık ve Yıldırım paranın takibine dair açıklamalarında ise “Para doğrudan Google Limited Ireland tarafından YouTuber’ın hesabına aktarılmaktadır. Yine yayınlanan videolarda eğer bir şirket ile sponsorluk anlaşması yoluyla gelir elde ediliyorsa sözleşmenin muhatabı doğrudan YouTuber olmaktadır.” ifadelerine yer verdi. 2019’un başında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile reklam hizmeti veren sponsorların yüzde 15 gelir vergi kesintisi yapması zorunlu hale getirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum