Yatırım yapmaya başla!

YouTube Yayıncıları Reklam ve Ödeme Kısıtlamalarına Karşı Tepki Gösterdi

YouTube yayıncılarının bir araya geldiği Union topluluğu, şirketten yapılan gelir kesintilerine karşı açıklamalarda bulundu. İçerik üreticileri Avrupa’nın önde gelen sendikası ile bir araya geldi.
YouTube Yayıncıları Reklam ve Ödeme Kısıtlamalarına Karşı Tepki Gösterdi

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, pek çok yayıncıya büyük kazançlar sağlıyor. Eğer Premium hizmetini kullanmıyorsanız videolarda reklam gösterimine rastlarsınız. Bu reklam gösterimleri ile YouTube gelirini sağlarken, yayıncılara da ödeme yapıyor. Yayıncıların daha fazla gelir elde etmek adına çeşitli yollara başvurduğu biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde hazırlanan bir rapor uzun süreli videoların içerik üreticilere daha fazla gelir sağladığını ortaya koymuştu. Ancak son günlerde platformda terör örgütü propagandalarında yaşanan artış yayıncıların gelirlerinde kesinti yaşanmasına neden oldu. Reklam ve ödeme politikasına yönelik değişikliklere imza atan YouTube, yayıncıların tepkisini çekecek kararlara imza attı.

Yayıncılar ise YouTube Union adı altında yaptıkları açıklamalar ile şirkete tepkilerini gösterdi. Video paylaşım devinin bugüne kadar çok fazla yanıt vermediği topluluk, YouTube’un kısıtlayıcı politikasını eleştirdi.

Yayıncılar YouTube’a Tepkili

Yayıncılar YouTube’a Tepkili

YouTube içerik üreticiler için büyük bir gelir kaynağı konumunda. Ancak son dönemde şirketin özellikle İŞİD videolarının paylaşılması nedeniyle yeni kararlar aldığı belirtiliyordu. YouTube Union topluluğu ise bu sebebi inandırıcı bulmayarak, şirketin kazanç kısıtlamasını eleştirecek bir açıklama yayınladı.

YouTube Union adına açıklamalarda bulunan kurucu Jörg Sprave, “Karı kesen veya gerçekçi olmayan şeyleri talep etmiyoruz. Adalet istiyoruz. Şeffaflık istiyoruz. Ortaklar gibi davranılmak istiyoruz. Anonim iletişim yerine kişisel iletişim istiyoruz.” ifadeleri ile video platformuna yönelik tepkilerini dile getirdi. İçerik oluşturuculardan bugüne kadar YouTube’a yönelik pek çok benzer talep geldi.

Ancak video devinin bu taleplere cevap vermediği biliniyor. İçerik üreticileri topluluğu ise yapmış oldukları işbirliğini duyurdular. YouTube Union, seslerini daha fazla duyurmak adına Almanya’nın önde gelen sendikalarından IG Metall ile anlaşma yaptıklarını açıkladı.

“Sadece Hakkımızı İstiyoruz”

“Sadece Hakkımızı İstiyoruz”

YouTube yayıncıları yapmış oldukları işbirliğini duyurdu ve video platformuna yönelik tepkilerini sürdürdü. Haklarını istediğini belirten yayıncılar, “YouTube’un büyük başarısının nedeni olan gerçek içerik üreticiler sansürleniyor, siliniyor ve gizleniyor. Bu yüzden YouTube‘da geçimini sağlamak artık mümkün değil. Biz sadece hak ettiğimizi istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Video paylaşım devinin reklam gelirlerinin büyük kısmını kendine ayırdığı biliniyor. Yayıncılar ise platformun son günlerde daha fazla kesinti yaptığını belirterek, seslerini daha fazla duyurmak adına yeni yollar aramaya devam ediyor. Yapılan açıklamada ayrıca YouTube’un taleplerine 23 Ağustos tarihine kadar cevap beklendiğine yer verildi. Şirketten herhangi bir dönüş olmaz ise tepkilerin farklı yollarda gösterileceği ve farklı stratejilerin mevcut olduğu ifade edildi. 

Yapılan son açıklamaya YouTube’dan bir cevap gelecek mi bilinmiyor. Ancak şirketin yapmış olduğu kesintiler ve ödeme politikalarına karşı bir tepki olduğu aşikar. Önümüzdeki günlerde YouTube’dan bu anlamda yeni bir karar çıkar mı bekleyip göreceğiz.

YouTube’dan Yeni Kurallar Yolda

YouTube’dan Yeni Kurallar Yolda

İçerik üreticiler YouTube’a tepki gösteriyor ancak şirket yetkililerinden yeni kuralların geleceğine yönelik açıklamalar geliyor. Video paylaşım devinin ürün müdürü Nehal Mohan,“YouTube artık büyük bir şehir oldu. Daha fazla kötü aktör mekana geldi. Her büyük şehir gibi, yeni kurallara ve kanunlara ve bir çeşit düzenleyici rejime ihtiyaç duyuyorsunuz” ifadeleri ile yeni kararlar alacaklarının sinyalini verdi.

YouTube yetkilisi platformun aylık 2 milyar kişi tarafından ziyaret edildiğini söylüyor ve üzerilerindeki sorumluluğun farkında olduklarını belirtiyor. 10 yıl önceki YouTube ile şimdiki platform arasında çok fark olduğunu ifade eden yetkili, o zamanki kuralların yeterli olmadığını ve güncelleme yapılması gerektiğini düşünüyor.

Bu konuda profesyonel yardım aldıklarını söyleyen Mohan, özellikle çocuk kullanıcılar için risk oluşturan içeriklere asla izin vermeyeceklerini ve bunların denetlenmesi için yeni yöntemler geliştirdiklerini söyledi. Yapılan denetimlerin ABD’de yoğun olarak gerçekleştirildiği ve önümüzdeki dönemlerde dünya genelinde daha sıkı denetimler yapılması planlanıyor.

YouTube’un sahibi konumunda olan Google bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu tarafından milyon dolarları bulan cezalar ile karşı karşıya kalmıştı. Bu cezanın başlıca sebepleri arasında komplo teorisi, ırkçı ve NAzi propagandası içeren videoların varlığı nedeniyle gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum