Yatırım yapmaya başla!

YouTube Yanlış Bilginin Yayılmasını Önlemek için Yeni Uyarı Sistemi Geliştiriyor

YouTube kullanıcıları yanıltma ihtimali olan konulara karşı yeni bir uyarı sistemi geliştiriyor. Bundan söz konusu videolarda kullanıcılara bilgi kutucuğu gösterilecek.
YouTube Yanlış Bilginin Yayılmasını Önlemek için Yeni Uyarı Sistemi Geliştiriyor

Video paylaşım platformu YouTube, dünyanın en büyük web sitelerinden biri olarak milyonlarca videoya ev sahipliği yapıyor. Kullanıcıların hemen her konuya dair içeriğe ulaştığı platformda, hassas ve yanıltıcı bilgiler içeren videolara da rastlamak mümkün olmakta. YouTube ise kullanıcılarına güvenli bir kullanım deneyimi sunmak için sürekli yeni özellikler geliştirmekte.

Pek çok internet platformunda olduğu gibi YouTube da bünyesinde yayılan sahte içerikleri ve yanlış bilgilendirmeleri engellemek adına var gücüyle çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde platform komplo teorisi içeren videoları önerilerden kaldırmış, bu anlamda önemli bir adım atmıştı. Ancak halen YouTube’da halen çok sayıda tartışmalı konu ve yanıltıcı bilgi içeren içerik mevcut. Geliştirici ekip bu duruma karşın kullanıcılarını uyaracak bir sistem geliştiriyor.

Yeni Bilgilendirme Paneli Geliyor

Yeni Bilgilendirme Paneli Geliyor

YouTube, kullanıcıların hassas konularda yanlış bilgilendirilmesini engellemek adına yeni bir uyarı paneli geliştiriyor. Geliştirilen sistem ilk olarak Hindistan’da belirli bir kullanıcı kitlesinde test edilmekte. Bu panel ile kullanıcıların arama kutusuna girdikleri yazılar YouTube tarafından kontrol ediliyor. Herhangi bir soruna rastlanması halinde platform kullanıcıları ‘yanlış bilgilendirmeye meyilli’ olarak tanımlıyor ve uyarıyor.

Panel sadece video aramalarında gözükecek şekilde geliştirildi ve yanlış bilgilendirme yapan videoların aramalarda gözükmesine izin verecek. Ancak videoyu izlemek isteyen kullanıcılar öncesinde YouTube tarafından bilgilendirilecek. Panel kullanıcılara uyarı gösterirken, içeriğin virüs içerdiğine dair ‘sahte bir haber yayılmaktadır’ diyecek. Ancak bilginin doğru olup olmadığına dair YouTube kullanıcılarına kısa bir bilgilendirme yapacak.

Google’ın son günlerde yaptığı çalışmalara bakıldığında sahte içeriklerin yayılmasını önlemek adına özel bir hassasiyet gösterdiği gözlerden kaçmıyor. YouTube’da test edilmeye başlanan yeni bilgilendirme paneli şu an için sadece Hindistan’da kullanılırken, yakın zamanda çok daha geniş bölgelere yayılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum