Yatırım yapmaya başla!

YouTube Videoları Artık Yüklendiği Formata Göre Görüntülenecek!

Video paylaşım platformu YouTube, daha önce mobil uygulamalarda kullanıma sunduğu özelliği şimdi de masaüstü sürümünde aktif hale getirdi. İşte detaylar…
YouTube Videoları Artık Yüklendiği Formata Göre Görüntülenecek!

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, kurulduğu ilk günden bu yana pek çok değişikliğe imza atıyor. Milyonlarca içeriği kullanıcılarına en kaliteli şekilde sunmak isteyen YouTube, geçtiğimiz günlerde çalıntı içeriklere karşı harekete geçeceğini açıklamıştı.

Google son olarak YouTube’un iOS ve Android sürümlerinde hayata geçirmiş olduğu bir güncellemeyi masaüstü sürümünde de kullanıma sundu. Yeni güncelleme ile artık video oynatıcı oynattığı videoya göre şekillenecek.

YouTube Video Arayüzü Yenilendi

YouTube Video Arayüzü Yenilendi

YouTube’da izlenen videolar bugüne kadar platformun kendi ekran genişliğine göre şekilleniyordu. Dikey olarak çekilmiş videolar ise yan taraflarda siyah çerçeve olacak şekilde yayınlanırdı. Google son dönemde yaptığı testler sonrası iOS ve Android’te, videoların sahip olduğu ekran formatına göre şekillenmesini sağlamaya başladı.

Son güncelleme ile masaüstü sürümde de 16:9 formatında olan videolarda siyah çerçevelere yer verilmeyecek. Dikey çekilmiş videolar ise tam anlamıyla yayılmış olmasa da yanlardaki siyah çerçeveler bariz şekilde azaltılmış olacak. YouTube’un video oynatıcısı söz konusu videoları otomatik olarak ayarlayacak.

YouTube’un Gözü IGTV’de

YouTube’un Gözü IGTV’de

YouTube’un son yayınladığı güncelleme ile geçtiğimiz günlerde kullanıma sunulan IGTV’ye kullanıcı kaptırmamak istediği belirtiliyor. IGTV’de sadece dikey videoların yer alması, bu anlamda YouTube’u tedirgin etmiş olabilir.

Pek çok otorite, önümüzdeki dönemde dikey çekilmiş videolarda çok daha fazla artış gerçekleşeceğini belirtiyor. Bugüne kadar 16:9 formatında videolara daha sık rastlasak ta, platformlarda yaşanan son gelişmeler dikey videoların daha fazla kullanılacağını gösteriyor olabilir. Dolayısıyla YouTube ve Instagram’ın bu değişime yönelik geliştirmeler yaptığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum