Yatırım yapmaya başla!

YouTube Videolardaki Reklam Gösterimine Yönelik Yeni Bir Düzenleme Yaptı

YouTube izleyicileri ve yayıncıları ilgilendiren reklam gösterimine yönelik yeni bir düzenleme yaptı.
YouTube Videolardaki Reklam Gösterimine Yönelik Yeni Bir Düzenleme Yaptı

Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Google’ın sahibi olduğu video devi herkese yayıncı olma imkanı tanıyor ve izleme oranları üzerinden kazanç sağlıyorlar. YouTube’un bu hizmeti sağlamak için sürekli işleyen bir algoritması bulunuyor. Video devi geçtiğimiz günlerde yayıncıların algoritmaya dair merak ettiği konular hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Yayıncıların videolarından yüksek gelir elde etmesi için bu algoritmaya uygun hareket etmesi gerekiyor. Bilindiği üzere videolarda reklam gösterimleri yapılıyor ve bu sayede hem YouTube hem de yayıncılar gelir elde ediyor. Reklam gösterimlerinin nasıl yapılacağına dair bugüne kadar yapılmış bir düzenleme mevcut. YouTube bu düzenlemeye dair yeni değişiklikler yaptığını duyurdu. Bu düzenleme yayıncıları sevindirirken, kullanıcıları üzecek gibi görünüyor.

Reklam Gösterimine Yeni Düzenleme

Reklam Gösterimine Yeni Düzenleme

Bilindiği üzere YouTube’da reklamlar videoların başında ve ortalarında olacak şekilde gösteriliyor. Ancak videonun ortasında reklam gösterilmesi için belirli bir süreye ulaşılması gerekiyor. Bugüne kadar orta bölümde reklam gösterimi olması için yayıncıların en az 10 dakika süreyle video hazırlaması gerekiyor. Pek çok yayıncı ise bu reklamı almak için videolarını 10 dakikadan uzun yapmaya özen gösteriyor.

YouTube bu bölüme yönelik yeni bir düzenleme yaptı ve videonun ortasında gösterilecek reklamlar için gereken süreyi aşağı çekti. Bugüne kadar 10 dakika olan süre artık 8 dakikaya çekilmiş oldu. Bu düzenlemenin yayıncılar için sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Yapılacak düzenleme ile beraber YouTube’da bugüne kadar yayınlanmış olan tüm videolarda da ilgili düzenlemelerin yapılacağı belirtiliyor.

Videolarda Daha Fazla Reklam Gösterilecek

Videolarda Daha Fazla Reklam Gösterilecek

Video devinden yapılan açıklamada, “Temmuz ayının sonundan itibaren, sekiz dakikadan uzun videolar, videonun ortasında gösterilen reklamlar için uygun olacaktır. Bu değişikliğin bir parçası olarak videonun ortasında gösterilen reklamlar, uygun olan tüm videolar ve gelecekteki video yüklemeleri için açılacak. Videonun ortasında gösterilen reklamları devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Videonun ortasında gösterilen reklamları zaten açık olan videolar etkilenmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

YouTube’un bu düzenlemeyi yapmasına neden olarak COVID-19 döneminde düşen reklam gelirleri gösteriliyor. Pandemi süresince video görüntülerinde artış yaşanmasına rağmen reklam gelirlerinde yüzde 50’e varan düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Tabi bu düzenleme kullanıcıların daha fazla reklam göreceği anlamına geliyor. Videolarda daha fazla reklam gösterilmesi ile beraber reklam fiyatlarının da düşeceği tahmin ediliyor. YouTube’da reklam gösterimine maruz kalmamak için Premium abonelik seçeneğine geçiş yapılabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum