Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube Video İzleme Deneyimini İyileştirecek Yeni Özellikler Yayınladı

YouTube kullanıcıların video izleme deneyimini artıracak özelliklerini sundu.
YouTube Video İzleme Deneyimini İyileştirecek Yeni Özellikler Yayınladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, her gün milyonlarca kullanıcısına ev sahipliği yapıyor. Google’ın sahibi olduğu sosyal mecra video izleme deneyimini sürekli iyileştirecek yeni özellikler ile karşımıza gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde platforma uzun süreli kullanıma karşı uyarı özelliği geleceği ortaya çıkmıştı. Bunun yanı sıra daha önceden duyurusu yapılan bazı özellikler son kullanıcılara sunulmaya başladı. Şirket geçtiğimiz günlerde videoları bölümlere ayırmaya yarayacak bir özellik üzerinde çalıştığını duyurmuştu.

‘Video Bölümleri’ adı verilen özellik kullanıcılara sunuldu. Bunun yanı sıra abone olunan kanalların daha önce yayınlamış olduğu içerikleri izlemeyi kolaylaştıracak bir özellik geliştirildi. Daha önce iOS için sunulan bu özelliğin Android tarafına da gelmiş oldu.

Videolar Bölümlere Ayrılacak

Videolar Bölümlere Ayrılacak

YouTube’da kısa süreli videoların yanı sıra uzun sürelere sahip içerikler de sıkça yayınlanıyor. Kullanıcılar bu videolardaki belirli bir yeri izlemeyi tercih edebiliyor. Ancak bunu bulmak zor olabiliyor. Bazı yayıncılar açıklama bölümüne atlayabilecekleri süreleri etiket olarak gösteriyor. Ancak yeni gelen Video Bölümleri özelliği çok daha kullanışlı olmakta. Söz konusu özellik masaüstü, mobil ve tablet platformları için kullanıcılara sunuldu.

Nisan ayından beri test edilen özellik ile videolardaki oynatma çubuğu üzerinde siyah kesikler yer alacak. Kullanıcılar buralara tıklayarak bölümler arasında kolayca geçiş yapabilecek. Kesik üzerine fare imleci getirildiğinde bölümlere dair başlıklar görülebilecek. Mobil uygulamalarda ise kullanıcılar oynatma çubuğunu hareket ettirdiğinde telefon titreyerek uyarı verecek.

Özelliğin kullanılması için yayıncıların içeriklere zaman etiketleri eklemesi gerekiyor. Etiketler arasında 10 saniyeden fazla zaman olması ve en az üç adet olması lazım. Özelliğin nasıl çalıştığını YouTube’un Twitter hesabından yaptığı paylaşımda görebilirsiniz. İlerleyen günlerde bu özelliğin kullanılması için klavyede kısayollar atanması bekleniyor. YouTube bu kolaylık üzerinde çalışmaya başladı.

Abone Olunan Kanalların Videoları Ayrı Gösterilecek

Abone Olunan Kanalların Videoları Ayrı Gösterilecek

YouTube’da abone olunan kanallarda çok sayıda video yer alıyor. Kullanıcılar kimi zaman hangi videoyu izlediklerini unutabiliyor. Ya da yeni abone olunan kanallardaki tüm içeriklere kolayca ulaşmak istiyor. Şirket Android cihazlar için ‘Abonelikler’ kısmına bir takım yenilikler getirdi. Geçtiğimiz dönemde bu yenilikler iOS uygulaması için gelmişti.

Geliştirilen araç ile kullanıcılar abone oldukları kanalların videolarını daha kolay bir şekilde takip edebilecek. Bununla beraber yarım kalan videoları da kalınan yerden izlemeye devam etmek mümkün olacak. YouTube bu bölümde kullanıcılara 6 farklı seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki ‘Tümü’ olacak. Burada abone olunan kanallardaki tüm videoları görmek mümkün olacak.

Bir diğer sekme ise ‘Bugün’ oluyor. Bu sekmede ise kanallarda sadece o gün paylaşılan videolar gösterilecek. ‘İzlemeye devam edin’ seçeneği ise kullanıcıların yarıda bıraktığı videoları kaldıkları yerden izlemesine imkan sağlıyor.

Son üç seçenek ise ‘Yayınlar’, ‘İzlenmeyenler’ ve ‘Canlı’ videolar olacak. Burada kullanıcılar izlememiş oldukları içerikleri ve varsa canlı yayınları görebilecek. Yayınlar sekmesinde ise kanallar tarafından paylaşılan fotoğraflara ve yazılara göz atılabilir. Kullanıcılar ‘Ayarlar’ bölümünden bu özellikleri kendi istekleri doğrultusunda özelleştirebilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu