Yatırım yapmaya başla!

YouTube Yılın Üçüncü Çeyreğinde Milyonlarca İçeriği Kaldırdığını Açıkladı

Video paylaşım devi YouTube, topluluk kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yılın üçüncü çeyreğinde 58 milyon videoyu kaldırdığını açıkladı.
YouTube Yılın Üçüncü Çeyreğinde Milyonlarca İçeriği Kaldırdığını Açıkladı

İnternet dünyasının en büyük platformlarından biri olan YouTube, son dönemde bünyesinde yer alan içeriklere karşı daha hassas davranmaya başladı. Bu konu özelinde çalışmalarına ara vermeden şirket, önümüzdeki döneme dair planları da yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirket, spam hesapları kaldıracağını açıklamış ve kanalların abone sayılarının düşeceği belirtilmişti.

Bilindiği üzere YouTube’da video yayınlamak için içerik üreticilerin belli başlı kurallara sadık kalması gerekiyor. Yayınlanan içeriklerin ve yorumların şiddet içerikli olmaması ve telif yasasına uygun olması büyük önem arz ediyor. Bu kurallara uymayan içerik ve yorumları kaldıran platform, yılın üçüncü çeyreğine dair rakamları da duyurdu.

Üçüncü Çeyrekte 58 Milyon Video Kaldırıldı

Üçüncü Çeyrekte 58 Milyon Video Kaldırıldı

YouTube’un içerik politikasına aykırı davranan videolara karşı taviz vermediği biliniyor. Şirket yaptığı son duyuru ile yılın üçüncü çeyreği itibariyle 58 milyon video ve milyonlarca yorumu kaldırdığını açıkladı. Yapılan açıklama ile Temmuz ve Eylül ayları arasında 7.8 milyon video, 1.7 milyon kanal ve 224 milyondan fazla yorumun kaldırıldığı belirtildi. Şirket, bu kontrolü sağlarken yapay zekadan yararlanıyor.

Yapılan açıklamada “Platformumuzdaki saldırgan içerikleri bulabilmek için insanların yorumlarını ve teknolojiyi harmanlıyoruz ve 2017’den beri daha fazla gelişmiş yapay zekâ ile öğrenme teknolojisini kullanmaya başladık” ifadelerine yer verildi. Verilere bakıldığında 7.8 milyondan daha fazlasının topluluk kurallarına aykırı olması sebebiyle kaldırıldığı görülüyor. Videoların önemli bir kısmı ise daha izlenme bile almadan tespit edilerek kaldırıldı.

Kaldırılan videolara bakıldığında yüzde 80’inin spam olduğu, yüzde 12’den fazla yetişkin içerik, kalan bölümünün ise çocuk güvenliği kurallarını ihlal ettiği görülüyor. Keza yine kaldırılan 224 yorumun da topluluk kurallarına aykırı olduğu belirtiliyor. Son dönemde çocukları rahatsız edici olarak değerlendirilen videolarda artış gözlenmiş ve eleştiri konusu olmuştu. Şirket yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisine yaptığı yatırımlar sonucu, kurallara aykırı içerik ve yorumlara geçit vermiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum