Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube Artan Ücretli Abonelik Reklamları ile Tepki Çekiyor

Dev video platformu YouTube son dönemde Premium aboneliği için yaptığı abartılı reklamlar ile kullanıcıların tepkisini çekiyor.
YouTube Artan Ücretli Abonelik Reklamları ile Tepki Çekiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

YouTube sahip olduğu ziyaretçi sayısı ile dünyanın açık ara en büyük video paylaşım platformu olarak biliniyor. Google’ın sahibi olduğu platform sayısız videoya ev sahipliği yapıyor ve çok sayıda yayıncıya da kazanç elde etme fırsatı buluyor. Şirketin gelir kalemlerinin başında ise reklam gösterimleri geliyor. Bilindiği üzere YouTube’da izlediğimiz hemen her videoda reklam gösterimleri ile karşı karşıya kalırız. Bu sayede hem YouTube hem de yayıncılar izlettikleri videolardan para kazanma şansı yakalıyor.

Bu reklam gösterimleri ile karşılaşmak istemeyen kullanıcılar için Premium üyelik seçeneği mevcut. Aylık abonelik sistemi ile Premium seçeneğine geçiş yapan kullanıcılar reklamsız gösterim, videoları indirmek ve YouTube Music deneyimlerini yaşayabiliyor. Ülkemizde de geçtiğimiz aylarda kullanıma sunulan Premium abonelik seçeneği ile ilgili YouTube’un son dönemde reklam gösterimini iyice artırdığına tanık oluyoruz. Bu durum kullanıcıların tepkisini çekmeye başladı.

Premium Reklamları Bunaltıyor

Premium Reklamları Bunaltıyor

YouTube kullanıcıları ücretli abonelik seçeneğine yönlendirmek adına son dönemde reklam gösterimlerine fazlasıyla ağırlık verdi. Bu politika platformu ücretsiz olarak kullananlar için can sıkıcı bir hal almaya başladı. Hem video izleme sırasında hem de siteye giriş anında Premium abonelik reklamları yapan YouTube, bu sayede gelirlerini artırmak istiyor. Benzer reklam politikalarına başvuran tek şirket Google değil. Daha önce Microsoft, Apple gibi şirketlerin de kendi ürün ve servislerini yaygınlaştırmak adına bu yolu izlediği biliniyor.

Yine Google popüler web tarayıcısı Chrome için reklam gösterimleri uyguluyor. Chrome tarayıcısını kullanan kişiler bu reklamlar ile karşılaşmaz iken Edge, Firefox ve Opera gibi tarayıcıları kullananlar Chrome reklamları ile karşı karşıya kalıyor. YouTube Premium reklamları ile karşılaşmak istemeyenler için ortada tek bir seçenek var. O da Premium servisine abone olmak.

YouTube’un ücretli abonelik servisine abone olmak isteyenler için 1 aylık ücretsiz deneme süresi tanınıyor. Bu süre dolduktan sonra kullanıcılar ayda 16.99 TL ödeyerek Premium deneyiminden faydalanabiliyor. Yine aile paketi için 25.99 TL ve öğrenciler için 9.99 TL üyelik seçenekleri YouTube tarafından kullanıcılara sunuluyor. Görünen o ki YouTube yakın zamanda Premium için yaptığı abartılı reklam gösterimlerine devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu