Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube, Türkiye’deki Sosyal Medya Düzenlemesi Sonrası Temsilci Atanacağını Açıkladı

YouTube geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi sonrası temsilci atayacağını açıkladı.
YouTube, Türkiye’deki Sosyal Medya Düzenlemesi Sonrası Temsilci Atanacağını Açıkladı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube ülkemizde de en çok kullanılan mecraların başında geliyor. Çok sayıda yayıncıya kazanç sağlayan video paylaşım servisi, milyonlarca izleyiciye de ev sahipliği yapıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda TBMM’de yasalaşan düzenleme ile sosyal medya platformlarına belirli yükümlülükler getirildi.

Günlük trafiği 1 milyonun üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de ofis açmaları ve temsilcilik atamaları isteniyor. Bu gerekliliği yerine getirmeyen sosyal medya platformları önce para cezaları sonrasında da reklam yasağı gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak. Temsilcilik atanmaması halinde bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması söz konusu olacak.

Kısa zaman önce temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine ilk olarak 10 milyon TL, sonrasında ise 30 milyon TL para cezası kesilmişti. Bu gelişmeler sonrasında YouTube’dan flaş bir hamle geldi. Video servisi Türkiye’de yerel bir temsilcilik atamak için çalışmalara başlandığını duyurdu.

YouTube’dan Türkiye Kararı

YouTube’dan Türkiye Kararı

Sosyal medya şirketlerinin Türkiye için nasıl bir karar alacağı merak edilirken YouTube’dan önemli açıklama geldi. Şirket bilgi erişimine bağlılığını koruduğunu ve buna her zaman özen gösterdiğinin altını çizdi. Kısa zaman önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal medya platformlarına getirilen yükümlülüklerini incelediğini belirten şirket, Türkiye’deki binlerce içerik üreticisi ve izleyici için ne kadar önemli olduklarının altını çizdi.

Yerel temsilci atama süresini başlatma kararı alan video sevi, Türkiye’deki yetkililerle paylaşılan bu kararı almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Açıklamada 2012 yılından bu yana Türkiye’de sürekli gelişim sağlandığı ve ekonomiye büyük katkı sağlandığı vurgulandı. Temsilcilik atama kararı sonrası içeriklerin kaldırılması kurallarına dair bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

Kurallarda Değişiklik Olmayacak

Kurallarda Değişiklik Olmayacak

YouTube’da videoların yayında kalmasına yönelik kurallar bir politika ile belirleniyor. Şirket Türkiye’ye temsilcilik açılması sonrası içeriklerin kaldırma taleplerinde ve inceleme şekillerinde bir değişiklik yaşanmayacağını açıkladı.

Bu süreçlerde şeffaf tutumlarının devam edeceğini belirten YouTube, “Resmi makamlardan gelen kaldırma talepleri, doğru yasal süreçlerle bildirildiğinde inceliyor ve şeffaflık konusundaki tutumumuza uygun olarak bu talepleri şeffaflık raporumuzda açıklıyoruz.

Bu talepleri yasalara ve kendi politikalarımıza uygun olarak değerlendirmeye devam edeceğiz. Türk kullanıcılarımıza, yaratıcılarımıza ve iş ortaklarımıza bağlılığımızı sürdürüyoruz ve platformun canlılığını ve açıklığını korumaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Video paylaşım platformu bu kararı reklam yasağından 15 gün önce almış oldu. Belirlenen süreç doğrultusunda bu ay içerisinde temsilcilik atamayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı uygulanacak. Buna rağmen yükümlülükler yerine getirilmemesi halinde bant genişliği BTK tarafından daraltılacak. Bu daraltma ilk etapta yüzde 50 daha sonrasında yüzde 90’a kadar çıkabilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum