Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube’un Türkiye Kararının Diğer Şirketlere Örnek Olması Bekleniyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, YouTube’un temsilcilik kararının diğer şirketlere örnek olması gerektiğini söyledi.
YouTube’un Türkiye Kararının Diğer Şirketlere Örnek Olması Bekleniyor

Sosyal medya platformları artık dünya genelinde en etkili araçların başında geliyor. Platformlarda hemen her konuya dair içeriklere rastlamak mümkün. Bu içerikler arasında zararlı paylaşımlar da yer alıyor ve durum sosyal medyanın denetlenmesini gerekli kılıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ülkemizde sosyal medya platformlarına belirli yükümlülükler getiren bir düzenleme yapılmıştı.

Yapılan düzenleme günlük trafiği 1 milyondan fazla olan platformların Türkiye’ye temsilci atamalarını gerekli kılıyor. Geçen aylar içerisinde ofis açmayan şirketlere ilk etapta 10 milyon sonrasında ise 30 milyon TL para cezası kesildi. Bu gelişmeler sonrası video paylaşım devi YouTube, Türkiye’de ofis açacağını ve temsilci atayacağını açıklamıştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, YouTube’un almış olduğu kararın diğer şirketlere de örnek olması gerektiğini söyledi.

Bakan Sayan’dan Sosyal Medya Açıklaması

Bakan Sayan’dan Sosyal Medya Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, YouTube’un almış olduğu kararı memnuniyetle karşıladıklarını ve bunun diğer sosyal medya şirketlerine örnek olması gerektiğini söyledi. Sayan, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından ‘Siber Güvenlik Haftası’ kapsamında düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi’nde söz aldı. Gelinen noktada siber güvenliğin kaçınılmaz bir gereklilik olduğunu söyleyen Sayan, 7/24 çalışma gayreti olduklarını ifade etti.

YouTube’un kararı sonrası diğer şirketlerden de benzer adımları beklediklerini söyleyen Sayan, “Bu yaklaşımın diğer sosyal medya şirketlerine de örnek olmasını diliyor ve tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu gibi bulundukları ülkelerin yasalarına uyum göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu. Sayan ayrıca vatandaşların interneti güvenli kullanmaları için BTK tarafından dijital okuryazarlık kitabının yayımlandığını ifade etti.

Önümüzdeki aydan itibaren temsilcilik atamayan sosyal medya şirketlerine reklam vermek yasaklanacak. Daha sonraki aylarda bant genişliğinin daraltılması gibi katı yaptırımlar uygulanabilecek. Bu daraltma ilk etapta yüzde 50, sonrasında yüzde 90’a kadar artırılabilecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum