Yatırım yapmaya başla!

YouTube Tehlikeli ve Ölüm Riski Taşıyan Şaka Videolarını Yasaklıyor

Video paylaşım platformu YouTube, son dönemde artış gözlenen tehlikeli şaka videolarını yasaklama kararı aldı.
YouTube Tehlikeli ve Ölüm Riski Taşıyan Şaka Videolarını Yasaklıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, her geçen gün çok daha devasa bir ortam haline geliyor. Hemen her alana dair içerikler bulunan sitede tehlikeli ve sakıncalı içeriklere daha fazla rastlanmaya başlandı. Son dönemde özellikle şaka içerikli videolarda büyük artış yaşanıyor.

Bu içeriklerden bazıları ise oldukça tehlikeli ve ölüm riski taşıyan şakalardan oluşuyor. Hal böyle olunca YouTube, tehlike arz eden bu içeriklerin önüne geçmek için topluluk kurallarını güncelledi. Geçtiğimiz günlerde bir gencin YouTube’da ‘Bird Box’ meydan okuması gerçekleştirmesi ve gözü kapalı araba kullanması Google’ı harekete geçirdi.

Tehlike İçerikli Şaka Videoları Yasaklanıyor

Tehlike İçerikli Şaka Videoları Yasaklanıyor

YouTube rahatsızlık veren şaka içerikli videoları yasaklarken konuyla ilgili detaylı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu şekilde. “Youtube, bir çok şaka videosuna ev sahipliği yapmaktadır, ancak komik olanın aynı zaman da zararlı veya tehlikeli olma çizgisini aşmadığından emin olmamız gerekmektedir. “Ateş Mücadelesi” gibi ölümlere veya zararlara neden olan konuların artık Youtube’da yeri olmadığını açıkça belirtmek için topluluk kurallarımızda güncelleme yaptık.

Zararlı ve tehlikeli içeriği yasaklayan politikalarımızın, ciddi bir fiziksel yaralanma tehlikesi olan şakalara da uzandığını açıkça belirttik. Ciddi fiziksel tehlike oluşma ihtimali olan şakalara izin vermeyiz. Örneğin, ev istilası şakası ya da arabaya ateş edilen şaka. Ayrıca, çocukların şiddetli duygusal sıkıntı yaşamasına neden olacak şakalar da yasaklar kapsamında. Bu, çocuğu travma altında bırakabilecek kötü bir şaka anlamına gelir ve biz buna izin veremeyiz. Biz çizgiyi aşan şaka türleri hakkında kılavuz ilkeler geliştirmek için doğrudan çocuk psikologlarıyla birlikte çalıştık. Örnekler arasında ebeveynin sahte ölümü veya ciddi şekilde terk edilmesi gibi konuları ele aldık.”

YouTube’da yaşanan büyük içerik patlaması sonrası şirketin böyle bir karar alması son derece yararlı diyebiliriz. Platformla ilgili alınan bir diğer karar ise kapak görselleri ile ilgili. YouTube bundan böyle içerik üreticilerin belirleyeceği kapak görselleri için yeni kriterler getirdi. Buna göre şiddet ve müstehcen içeriğe sahip kapak görselleriyle ilgili, YouTube’un topluluk kurallarını ihlal ettiği için bu tarz içeriklere müsaade edilmeyeceği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum