Yatırım yapmaya başla!

YouTube Salgın Videolarına Karşı Yapay Zeka ile Mücadele Edecek

Corona virüsü ile ilgili videolara karşı YouTube, yapay zeka algoritmasından yararlanacağını açıkladı.
YouTube Salgın Videolarına Karşı Yapay Zeka ile Mücadele Edecek

Dünyanın dört bir yanını etkisi altına alan Corona virüsü, her geçen gün daha büyük bir tehdit haline gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre hayatını kaybeden insan sayısı 7.330’a ulaştı. Salgına yakalanan insan sayısının ise 185 bini geçtiği belirtiliyor. Bu durum sonrası sosyal medya platformları üzerinde de büyük bir veri akışı yaşanmaya başladı. YouTube, Facebook, Instagram, Twitter gibi başlıca mecralarda doğru ya da yanlış pek çok bilgiye rastlamak mümkün.

Video paylaşım devi YouTube ise bu verilerin en çok paylaşıldığı mecraların başında geliyor. Son dönemde pek çok insan Corona virüsü konulu video ve paylaşımlar yapıyor. Bu bilgilerin pek çoğu ise asılsız olabiliyor ve insanlar üzerinde panik yaratıyor. YouTube asılsız bilginin yayılmasının önüne geçmek adına yeni bir sistem geliştirdi. Video devi içeriklerin değerlendirilmesi aşamasında yapay zekaya daha fazla ağırlık vereceğini belirtiyor.

Kaldırılan Video Sayısı Artabilir

Kaldırılan Video Sayısı Artabilir

Video devi YouTube içeriklerin incelemesinde yapay zekaya daha fazla ağırlık vereceğini belirtiyor. Bu durum nedeniyle kaldırılan video sayısının artabileceği belirtiliyor. Hatta bu videolar arasında YouTube’un topluluk kurallarını ihlal etmeyen içeriklerin bile olacağına dikkat çekiliyor. Ancak videoları kaldırılan yayıncıların YouTube’a itiraz etme hakkı saklı bulunuyor. İnsan denetiminde yaşanacak azalmadan dolayı buradaki değerlendirme sürecinin de uzayacağı gelen bilgiler arasında.

YouTube almış olduğu karara dair açıklamasında, “Bunun kullanıcılar ve içerik üreticiler için bir aksaklık olabileceğini biliyoruz Ancak bunun YouTube’u güvende tutmak için yapıyoruz. Geniş bir topluluğa sahip bir şirket için yapılacak en doğru şey olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi. İnsan denetimin azalmasının sebebi ise Google ofisinde çalışanlar arasındaki mesafenin artırılması ve personelin azaltılması gösteriliyor.

YouTube yetkilileri yapay zekaya verilen ağırlığın para kazanma üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını belirtiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde bazı yayıncıların Corona virüsü konulu videolarda reklam gösterimi yapmasına izin verdiğini açıklamıştı. Salgına dair asılsız bilgilerin hızla arttığı düşünüldüğünde sosyal medya şirketleri önemli bir sınav verecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum