Yatırım yapmaya başla!

YouTube’da Sağlık Alanında Yanlış Bilgi Veren Videolar Dikkat Çekiyor

BBC tarafından hazırlanan bir rapora göre YouTube’da kullanıcılara sağlıkla ilgili yanlış bilgilerin olduğu videoların önerildiği ortaya çıktı.
YouTube’da Sağlık Alanında Yanlış Bilgi Veren Videolar Dikkat Çekiyor

YouTube’un bugün itibariyle dünyanın en büyük video paylaşım platformu konumunda. Şirket her geçen gün çok daha fazla videoya ev sahipliği yapıyor. Rakamlar platformun 2 milyardan fazla kullanıcıya ev sahipliği yaptığını gösteriyor. Bu denli büyük bir mecrada yalan haber ve paylaşımlara rastlamak mümkün oluyor. YouTube sahip olduğu algoritması ile bu tarz videolar ile mücadele ediyor ve çok sayıda içeriği otomatik olarak kaldırıyor.

Son dönemde YouTube’a asılsız içeriklere göz yumduğu gerekçesi ile pek çok çevreden eleştiriler yöneltiliyor. BBC tarafından hazırlanan son rapor özellikle sağlık alanındaki yanlış bilgiler içeren videoların sayısında artış olduğunu gösteriyor. Üstelik bu videoların kaldırılması gereken yerde YouTube’un kullanıcıların karşısına önerilen içerikler kısmında gösterdiği belirtiliyor.

Raporda farklı dillerde kanser konulu videolar olduğu ve bu videoları izleyen kullanıcılara asılsız bilgilerin yer aldığı videoların önerildiği göze çarpıyor. Bu asılsız bilgiler arasında bilimsel olarak kanıtlanmamış bitkisel tedavilerin yer aldığı öneriler yer alıyor.

Kullanıcılara Asılsız Videolar Öneriliyor

Kullanıcılara Asılsız Videolar Öneriliyor

Video paylaşım platformu YouTube’da hemen her konuya dair içeriğe rastlamak mümkün. Bu konular arasında sağlık temalı içerikler ise kullanıcıların en çok ilgi duyduğu alanlardan birisi olmakta. Herhangi bir sağlık problemi ile ilgili bilgi almak isteyen insanlar günümüzde YouTube gibi sosyal mecralarda soluğu alıyor. BBC’nin yaptığı araştırma ise bu konuyla ilgili içeriklerin kullanıcılar için tehlike yarattığını ortaya koydu.

Bilindiği üzere YouTube’da herhangi bir içeriği izlerken yan tarafta kullanıcılara benzer konuya dair farklı videolar öneriliyor. Sağlık konulu videolarda kullanıcılara uygunsuz videoların önerildiği belirtiliyor. Araştırmaya göre kanser konulu videoları izleyen kullanıcılara, bilimsel olarak kanıtlanmamış çeşitli kürlerin yer aldığı içerikler öneriliyor.

Uzmanlar bu tarz videolara platformda yer verilmemesi gerektiğini belirtirken, kullanıcılara öneri şeklinde sunulmasını doğru bulmuyor. Araştırmada sahte kanser tedavilerinin önerildiğini ve bu videoların üzerinde dünyaca ünlü markaların ve kurumların reklamların gösterildiğini ortaya koydu. Bu reklamlar arasında Samsung, Heinz, Clinique gibi bilindik firmalara rastlamak mümkün.

BBC YouTube’u Uyardı

BBC YouTube’u Uyardı

BBC hazırlamış olduğu raporla ilgili YouTube yetkililerine gerekli uyarıları yaptığını açıkladı. YouTube’ın reklam ve öneri algoritması kullanıcıların yaşamış olduğu bölgeye özel olarak belirleniyor. Farklı dillerde içeriklerin olması bu durumu gerekli kılıyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan YouTube yöneticilerinden Tim Schmoyer algoritmanın son derece karmaşık olduğunu belirterek, “YouTube, platformdaki videodan ayrılmayı en aza indirmek ve reklam verene, içerik üreticisine ve elbette kendilerine en fazla değeri sağlamak için doğru reklamları doğru kişilere doğru zamanda gösterme deneyimini optimize ediyor” diye konuştu.

BBC’nin yapmış olduğu bilgilendirme sonrası söz konusu videoların yüzde 70’inden fazlasına uyarı gönderildiği belirtiliyor. Bilimsel olarak kanıtlanmamış bu tarz içerik üreticilerinin pek çoğu ise yapılan uyarı sonrası videolarını kaldırmak durumunda kaldı. Uzmanlar özellikle sağlık alanında yalan bilginin önüne geçilmesi için YouTube’un daha hassas olması gerektiğini ve kullanıcıların bu tarz içeriklerden korunması gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum