Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube’da Reklam Gösterimlerini Devre Dışı Bırakan Güvenlik Açığı Bulundu

YouTube’da videolardaki reklamları devre dışı bırakan bir güvenlik açığı tespit edildi.
YouTube’da Reklam Gösterimlerini Devre Dışı Bırakan Güvenlik Açığı Bulundu

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Sayısız video eklenen platformun elde ettiği yıllık gelirler her yıl daha da artıyor. Şirket bu yıl ilk kez bir açıklama yaptı ve 2019 yılında elde ettiği gelirleri duyurdu. Buna göre YouTube 2019 yılında Google’a 15 milyar dolar reklam geliri kazandırdı. Diğer yandan YouTube’da Premium kullanıcıların sayısı da her geçen gün artıyor.

Premium abonelik sahibi olanlar reklamsız gösterim, arka planda video oynatma ve çevrimdışı izleme gibi ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Premium abone olmak için aylık bir ücret ödemek gerekiyor. Ancak platformda tespit edilen bir güvenlik açığı, ücretsiz abonelerin reklam gösterimini devre dışı bırakabildiğini gösteriyor.

YouTube’da Reklam Hatası

YouTube’da Reklam Hatası

Reddit üzerinde araştırmalar yapan bir kullanıcı YouTube’da reklam gösterimini pasif hale getiren bir hataya rastladı. Üstelik bu açıktan yararlanmak son derece kolay. YouTube’da videonun URL bölümüne sadece bir ‘.’ eklemek yeterli oluyor. Adres bu şekilde yenilendiğinde videolarda reklam gösterimi gerçekleşmiyor.

iOS ve Android kullanıcıları ise YouTube’a tarayıcı üzerinden erişim sağlayacak bu açıktan yararlanabiliyor. Kısaca anlatacak olursak, www.youtube.com/URL yerine www.youtube.com./URL şeklinde düzenleme yaptığımızda reklamlar çıkmıyor. Bu açık üzerinden başka web platformlarında da reklam gösterimleri devre dışı bırakılabiliyor.

Yapılan değişiklik YouTube’daki sayfa yapısını bozuyor. Ancak amaç reklamları kaldırmak ise son derece basit bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Tabi bu açığın ortaya çıkması ile beraber YouTube’un kısa süre içerisinde bu açığı kaldıracağını söyleyebiliriz. Son günlerde YouTube’un ücretsiz abonelerine reklam gösteriminde hızla artırdığı belirtiliyor.

Şirketin kullanıcıları Premium abonelik seçeneğine davet etmek adına böyle bir yol izlediği tahmin ediliyor. YouTube Premium’a abone olmak için aylık 16.99 TL ödeme yapmak gerekiyor. İlk kez abone olacaklar ise ilk 1 ay ücretsiz deneme süresinden yararlanabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum