Yatırım yapmaya başla!

YouTube Premium Üyelere Özel Orjinal İçeriklere Yaptığı Yatırımları Sonlandırıyor

Popüler platform YouTube’un ücretli üyelerine özel olarak geliştirdiği orjinal içeriklere son verecek.
YouTube Premium Üyelere Özel Orjinal İçeriklere Yaptığı Yatırımları Sonlandırıyor

Dünyanın en büyük internet platformlarından birisi olan YouTube, pek çok farklı alanda da faaliyet göstermek adına önemli yatırımlar yapıyor. Kullanıcılarına reklamsız gösterim, video indirme ve pek çok orjinal içerik sunduğu YouTube Premium platformu ücretli olarak kullanılmakta. Her ne kadar Premium hizmeti ülkemizde kullanılabilir durumda olmasa da dünya genelinde hatırı sayılır bir kitleye sahip olmakta.

Bu üyelere özel YouTube’da orjinal içeriklere de yer verilmekte. Google bu yönüyle Netflix, Amazon gibi dev yayın platformları ile rekabet etmeyi amaçlıyor. Ancak gelinen noktada şirketin söz konusu teknoloji devlerinin gerisinde kaldığı görülüyor. Özellikle platforma has olarak geliştirilen orjinal içerikler YouTube’a beklediği geri dönüşü verebilmiş değil.

Hatta şirket geçtiğimiz aylarda Premium paketinde bulunan orjinal içerikleri ücretsiz olarak sunmaya başlamış ancak buna rağmen beklediği ilgiyi görememişti. Şirket bu tarz içerikler üretmekten vazgeçmeye hazırlanıyor.

YouTube Geri Adım Atabilir

YouTube Geri Adım Atabilir

Google’a yakın kaynaklara göre şirketin yüksek yatırımlar yaptığı orjinal içeriklerden vazgeçmesi bekleniyor. YouTube’un oldukça yüksek bütçe ayırdığı kendi orjinal içerikleri platformda beklenen ilgiyi görmüş değil. Bu durum sonrası şirketin söz konusu içerikleri geliştirmeyi tamamen durduracağı belirtiliyor Halihazırda Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi pek çok çevrimiçi platformun sahip olduğu potansiyel, YouTube’u olumsuz etkilemiş görünüyor.

Çevrimiçi platformlar ile bu alanda rekabet etmekten vazgeçen YouTube’un, oyun ve müzik alanlarına yaptığı yatırımları artırması bekleniyor. Bugüne kadar yapılmış olan orjinal içeriklerin ise ücretsiz kullanıcılara sunulması bekleniyor. Şirketin bu hamlesi ile reklam gösterimleri yoluyla gelir elde etmeyi planladığı ifade ediliyor.

Google’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak gelen haberlere göre şirket bu alandaki stratejisini değiştirmeye hazırlanıyor. Üstelik Apple ve Disney gibi şirketlerin kendi yayın servisleri ile yer alacak olması, Google’ın bu kararı almasında bir diğer etken olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum