Yatırım yapmaya başla!

YouTube Nefret Kokan Videolara Yönelik Politikasını Katılaştırıyor

YouTube son dönemde nefret söylemi içeren videolara karşı olan tutumunu sertleştirmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda 100 binden fazla video bu sebeple kaldırıldı.
YouTube Nefret Kokan Videolara Yönelik Politikasını Katılaştırıyor

Dev video platformu YouTube’da sayısız içerik mevcut ve bunları sayısı her geçen gün hızla artıyor. Hemen her konuya dair videonun bulunacağı YouTube’da, bu içeriklerin uyması gereken kurallar mevcut. YouTube’un topluluk kuralları adı altında pek çok kriteri mevcut ve bu kriterleri karşılamayan içerikler şirket tarafından kaldırılıyor. Son dönemde YouTube kaldırılması gereken bazı videoları kaldırmadığı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Hatta geçtiğimiz günlerde şirket kendisine yöneltilen bu eleştirilere karşı rahatsız edici videoları neden kaldırmadığına dair açıklamada bulunmuştu. YouTube kullanıcılarına yönelik daha özgür bir platform sunmak adına bazı videolara bilerek izin veriyor. Ancak buna rağmen nefret söylemi içeren videolara karşı katı tutumunu sürdürüyor. Raporlar geçtiğimiz Nisan ile Haziran ayı içerisinde nefret kurallarını ihlal etmesi sebebiyle 100 binden fazla videonun kaldırıldığını ortaya koydu.

YouTube Nefrete İzin Vermiyor

YouTube Nefrete İzin Vermiyor

Sayısız videoya ev sahipliği yapan YouTube’da gerek çocuklara yönelik gerekse yetişkinlere yönelik çok sayıda uygunsuz içeriğe rastlamak mümkün oluyor. Şirket sahip olduğu algoritması ile çok sayıda içeriği otomatik olarak kaldırıyor. Ancak buna rağmen bir şekilde kullanıcılardan tepki çeken videolar ortaya çıkıyor. Bazı videolar ise YouTube ekibi tarafından manuel olarak inceleniyor ve gerekli görüldüğü durumda platformdan kaldırılıyor.

Son dönemde nefret söylemi içeren videolara karşı izin verdiği gerekçesiyle eleştirilen şirket, tutumunu katılaştırmış görünüyor. Yapılan açıklamada Nisan ve Haziran ayları içerisinde yılın ilk çeyreğine göre beş kat daha fazla videonun kaldırıldığı belirtildi. Son dönemde nefret söylemine sahip olduğu görülen 100 binden fazla videonun kaldırıldığı ifade edildi. Üstelik bununla beraber 17 bini aşkın kanalın da aynı sebeple kapatıldığı açıklandı.

YouTube’da içeriklerle beraber yorumlar da bu konuda ayrı bir sorun teşkil ediyor. Milyonlarca kullanıcı sürekli yorum yapıyor ve bunların içerisinde çok sayıda nefret söylemine rastlamak mümkün. Video platformundan yapılan açıklamada son dönemde 500 milyondan fazla yorumun nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle kaldırıldığı belirtildi.

Eleştiriler YouTube’u Harekete Geçirdi

Eleştiriler YouTube’u Harekete Geçirdi

Geçtiğimiz 2-3 ay içerisinde kaldırılan video sayısının gözle görülür derecede artması şirketin eleştirilere kayıtsız kalmadığını gösteriyor. Platformun her geçen gün hızla büyümesi uygunsuz içeriklerin de bu mecrada daha fazla yer almasına zemin hazırlıyor. YouTube’da otomatik olarak uygunsuz içerikleri rapor eden bir sistem mevcut. Buna rağmen platformda kaldırılması gereken çok fazla içerik olduğu belirtiliyor ve şirket bu konuyla ilgili eleştiri almaya devam ediyor.

Sadece geçtiğimiz ay içerisinde nefret söylemi nedeniyle 30 bin video YouTube’dan kaldırıldı. Kimi kullanıcılar ise düşünce özgürlüğünün ihlal edildiğini söyleyerek YouTube’un bu katı tutumundan dolayı rahatsızlığını dile getiriyor. Kaldırılan video sayısındaki artış gösteriyor ki YouTube’un katı tutumu artarak devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum