Yatırım yapmaya başla!

YouTube, Müzik ve Podcast Dinleyicileri için Yeni Bir Reklam Modeli Test Ediyor

YouTube kullanıcılara Spotify benzeri sesli reklam özelliğini sunmaya hazırlanıyor.
YouTube, Müzik ve Podcast Dinleyicileri için Yeni Bir Reklam Modeli Test Ediyor

YouTube dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Milyonlarca kişinin tercihi olan video servisinde hemen her türlü içeriğe rastlamak mümkün. Müzik ve podcast dinleyenlerin önemli bir bölümü de YouTube’u yoğun olarak kullanılıyor. Video servisinin en büyük gelir kaynağı reklam gösterimleri olmakta. Şirket kısa bir zaman önce reklam politikasında değişikliğe gideceğini açıkladı.

Bu değişikliğin hayata geçmesi ile beraber abone sayısı 1.000’in altında olan kanallarda reklam gösterimi yapılabilecek. Bunun kararın yanı sıra reklam modeline yönelik yeni bir güncelleme daha yapılıyor. Şirket bir süredir beta aşamasında sesli reklamlar özelliğini test ediyordu. Bu özelliğin daha geniş bir kitleye ulaştırıldığı duyuruldu.

YouTube Sesli Reklamlar Yayınlayacak

YouTube Sesli Reklamlar Yayınlayacak

Günümüzde dijital uygulamaların en büyük geliri reklam gösterimlerinden sağlanıyor. Spotify’ın ücretsiz planını kullananlar müziklerin başlarında sesli reklamlar ile karşılaşıyor. Benzer bir reklam modeli önümüzdeki günlerden itibaren YouTube’da kullanıma sunulacak. Halihazırda platformda reklamlar kısa videolar şeklinde gösteriliyor.

Ancak müzik ve podcast yayınlarını dinleyenler için sesli reklamlar dinletilecek. Bu da YouTube’un reklam gelirleri için yeni bir seçenek anlamına geliyor. Ses odaklı olarak oynatılacak reklamlar ortalama 15 saniye uzunluğunda olacak. Sesli reklamlarda statik bir resim ya da ufak animasyonlara yer verilecek. YouTube sesli reklamlara dair test sürecinde markaların yüzde 75’inden fazlasının bilinirliğini artırdığını belirtiyor.

Şirket reklamların hedefine ulaşması için mesajların anlaşılır bir dille ve dikkat çeken nitelikte olması gerektiğini söylüyor. Şu an için beta aşamasında olan sesli reklamlar önümüzdeki günlerde platform genelinde kullanıma sunulmuş olacak.

Halihazırda YouTube kullanıcılarının büyük bölümü artan reklam gösterimlerinden şikayetçi olmakta. Sesli reklamlarında kullanıcı tarafında hoş karşılanmayacağını söyleyebiliriz. Hizmete Premium abone olarak bu reklam gösterimlerinden kurtulmak mümkün oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum