Yatırım yapmaya başla!

YouTube İlgi Görmeyen Mesajlar Bölümünü Kaldıracağını Açıkladı

Dev video platformu YouTube, 2017’de kullanıma sunduğu Mesajlar özelliğini önümüzdeki ay yayından kaldıracağını duyurdu.
YouTube İlgi Görmeyen Mesajlar Bölümünü Kaldıracağını Açıkladı

Video platformlar arasında açık ara lider konumda bulunan YouTube, kullanıcılarına pek çok farklı özelliği bir arada sunuyor. Hem içerik üreticilere hem de izleyiciler için çeşitli yenilikler sunan platformun her özelliği beklenen etkiyi yaratamıyor. Bu özelliklerden bazıları beklenen ilgiyi görmüyor ve Google tarafından zaman içerisinde fişi çekiliyor. Şirket 2017 yılında kullanıcıların birbirleri ile iletişime geçmesi için farklı bir seçenek olarak Mesajlar özelliğini kullanıma sunmuştu.

Bu özellik ilk olarak mobil uygulamalar için sunulmuş daha sonra ise masaüstü sürümde yerini almıştı. YouTube videoları buradan başka kullanıcılar ile doğrudan paylaşılabiliyordu. Hatta şirket geçtiğimiz yılın Mayıs ayında bu özellik için yeni bir güncelleme yayınlamış, kullanıcıların bireysel ve grup olarak sohbet etmelerine olanak sağlamıştı. Ancak şirket yapmış olduğu tüm çalışmalara rağmen bu alana ilgiyi çekemedi. Yapılan son açıklamaya göre YouTube, Mesajlar bölümünün fişini önümüzdeki ay çekiyor.

Mesajlar Bölümü Kaldırılıyor

Mesajlar Bölümü Kaldırılıyor

YouTube’un 2 yıl önce sunmuş olduğu Mesajlar özelliği çıktığı günden bu yana fazla ilgi görmedi. Sessiz sedasız sunulan bölüm ile kullanıcılar birbirleri arasında hızlı bir şekilde video gönderebiliyordu. Video paylaşım devi doğrudan mesajlaşma özelliğini aslında tam olarak ortadan kaldırmıyor. Sekme olarak kalkacak. Kullanıcıların video paylaşımı yapması için çeşitli yollar yine mevcut. Bu yollar arasında yorumlar, hikayeler bulunuyor.

YouTube’un son dönemde Instagram ve Snapchat’in Hikayeler bölümünden sağladığı katkı sonrası kendi bünyesinde de bu özelliğe ağırlık vermesi bekleniyor. Google kullanıcıların birbirleri ile en etkin şekilde iletişime geçmesini istiyor ve yeterli ilgiyi görmeyen servislerini ise sonlandırma kararı alıyor.

Bu bağlamda Mesajlar bölümünün 18 Eylül tarihinden itibaren kullanımdan kaldırılacağı duyuruldu. Bu tarihten itibaren platformda kullanıcılar Mesajlar sekmesini artık görmeyecek. Google kullanıcılarına doğrudan video paylaşmak için başka sosyal medya platformlarını öneriyor.

Çocukları Hedef Alan Reklamlar Durduruluyor

Çocukları Hedef Alan Reklamlar Durduruluyor

Video paylaşım ağı kullanıcılarını uygunsuz içeriklerden ve kötü amaçlı reklam gösterimlerinden korumak adına sürekli çalışıyor. YouTube’un kullanıcıları arasında çok büyük bir çocuk yaşta kitlenin olduğu biliniyor. Yayıncılar ise bu kitleyi hedef alacak içeriklere ağırlık veriyor ve onlara yönelik reklamlar daha çok gösteriliyor.

Araştırmalar YouTube video izlenme oranlarında 13 yaş altı çocukların yer aldığı videoların diğer içeriklere göre 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştu. Ancak bu videoların altında çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek yorumların varlığı YouTube’u harekete geçirdi. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana çocukların oynadığı video kliplere yönelik yorumlara sıkı denetim uygulayacak.

Bu videolara yönelik pek çok kısıtlama ve kaldırma yaptırımı YouTube’un elinde saklı tutuluyor. YouTube yönelik konuyla ilgili çocukların oynadığı içerikler için özel bir platform kurulması yönünde eleştiriler yapılmakta. YouTube ise bunun platform genelinde geri tepebileceği fikrine sahip.

Robot Dövüşü Videoları Yanlışlıkla Kaldırıldı

Robot Dövüşü Videoları Yanlışlıkla Kaldırıldı

Video paylaşım devi platformunun güvenliğini sağlamak adına büyük bir titizlik ile çalışıyor ve yeni sistemler geliştiriyor. Kullanıcılarının olumsuz etkilenmemesi adına sürekli yeni önlemler alan platformda, katı kurallara takılan günahsız videolar olabiliyor. Kaldırılan videoların büyük bölümünde yapay zeka algoritması işliyor. Bu videolarda kan, vahşet gibi şiddet temalı içerikler YouTube’un güvenlik algoritmasına takılıyor ve videolar otomatik olarak kaldırılıyor.

Bu yapay zekanın son mağduru ise robot dövüşleri oldu. Robot dövüşleri videoları paylaşan bir kanalın 9 videosu birden kaldırıldı. Kaldırılma sebebi olacak yayıncıya hayvan zulmünü sergilemek ve horoz dövüşü gösterildi. Kanalın sahibi Jamison Go açıklamasında “Bugün üzücü bir gün. YouTube’un algoritması, robot sporunun kişisel videolarını “hayvan zulmü” ve “horoz dövüşü“olarak yanlış bir şekilde tanımladığı için dünyanın dört bir yanındaki robot üreticileri acı içinde feryat etti.” ifadeleri ile YouTube olan tepkisini dile getirdi.

Sadece kendi videolarının silinmediğini belirten Go, “Bugün 9 video kaybettim ama diğerleri yüzlerce veya daha fazla video kaybetti. Eğer mağdur olduysanız yapmanız gerekeni yapın ve YouTube’un bunu bilmesini sağlayın. Sporumuzu koruyun!” diye konuştu. Gelen haberlere göre benzer videolar paylaşan yayıncıların da içerikleri YouTube tarafından kaldırıldı.

YouTube ise bu videoların kaldırılmasının topluluk kuralları ile alakalı olmadığını ve yanlışlıkla gerçekleştiğini söylüyor. Ancak yapılan yorumlar YouTube’un önümüzdeki günlerde bu tarz videolara yönelik yeni bir kural getirebileceği yönünde. Video paylaşım devinin yeni bir kural getirmeden önce deneme yaptığı ve nabız yokladığı konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde YouTube’dan robot savaşı videolarına karşı yeni yaptırımlar gelir mi ya da topluluk kuralları güncellenir mi bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum