Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube Masaüstü Platformuna Sesli Arama Özelliği Geldi

YouTube mobilde olan sesli arama özelliğini masaüstüne de getirdi.
YouTube Masaüstü Platformuna Sesli Arama Özelliği Geldi

Dünyanın en büyük video tabanlı internet platformu olan YouTube, kullanıcıların beğenisine yönelik yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Sayısız videoya ve yayıncıya ev sahipliği yapan platform gelirlerini de her geçen gün artırıyor. Şirket bu sayede hem kendi kazancını hemde yayıncıların kazancını yükseltiyor. Google’ın sahibi olduğu video paylaşım platformu YouTube, geçtiğimiz günlerde video etiket kullanımında değişiklikler yaptığını duyurmuştu.

Yeni özellik ile o etikete ait tüm içerikler bir arada gösterilecek. Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber mobil uygulamalar hayatımıza girdi ve YouTube’un mobil sürümleri de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Şirket daha önce iOS ve Android uygulamasına sesli arama özelliğini eklemişti. Böylece metin girme gereksinimi ortadan kalkıyor ve sesli komut ile arama yapılabiliyor. Son olarak bu özellik masaüstü tarafında da geldi.

Masaüstüne Sesli Arama Özelliği

Masaüstüne Sesli Arama Özelliği

Masaüstü için yapılan son büyük YouTube güncellemesinde otomatik oynatma kontrolleri video oynatıcının içinde yer almaya başlamıştı. Platform şimdi şimdi hızlı arama ve eller serbest gezinme komutları için sesli arama hizmetini sunmaya başlıyor.

Güncelleme ile arama alanının sağında mikrofon simgesi görünür hale geldi. İlk kullanımda kullanıcıların YouTube’a mikrofon kullanım izni vermesi gerekiyor. Daha sonra, dokunduğunuzda ekranın üst kısmında “Dinleniyor …” yazan bir kutu görünür ve kullanıcıları sorgularını yapabilir. O sürede oynatılan bir video varsa otomatik olarak durdurulacak.

Konuşmadan metne geçici olarak devre dışı bırakmak veya yeniden başlatmak için ekranın alt kısmındaki mikrofona dokunulabilir. Bu arayüz, Android ve iOS’ta bulunan sesli arama deneyimiyle aynıdır. Sayfa arama sonuçları sayfasına atlamadan önce yapılan aramanın bir kopyası kullanıcılara gösterilecek.

Özel Alanlar Aranabilecek

Özel Alanlar Aranabilecek

Bu özellik sadece aramayla sınırlı değil ve kullanıcı arayüzünün bazı bölümlerinde gezinmek için kullanılabiliyor. Uygulanacak komutlar ise şu şekilde;

  • Aboneliklerimi göster” veya Aboneliklerimdeki yenilikler
  • İzleme geçmişimi göster
  • Kitaplığımı göster

Sesli arama özelliği kullanıcılara daha iyi bir YouTube deneyimi sağlamış olacak. Uygulama doğal dil arama komutlarını tanıyabilecek şekilde geliştirildi. Bugün itibariyle, YouTube sesli komutları hem oturum açmış hem de oturumu kapatmış kullanıcılar için masaüstünde yaygın bir şekilde kullanıma sunulmuş oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum