Yatırım yapmaya başla!

YouTube Manuel İçerik Kimliği ile Videoların Telif Hakkını Daha Etkin Koruyacak

Popüler video servisi YouTube, içeriklerin telif hakları için yeni bir sistem geliştiriyor. Geliştirilen yeni sistem ile içerik üreticiler dorudan YouTube ekibine şikayet gönderebilecek.
YouTube Manuel İçerik Kimliği ile Videoların Telif Hakkını Daha Etkin Koruyacak

Google’ın sahibi olduğu ve dünyanın en büyük video içerik platformu olan YouTube’da milyonlarca video bulunuyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile içeriklerin telif hakkına eskiye göre çok daha fazla önem veriliyor. Bugün YouTube algoritması, telif hakkının ihlal edildiği bir içeriği yapay zekası sayesinde otomatik olarak engelliyor.

İçerik üreticilerin telif ihlalinden yana epey başının ağrıdığı biliniyor. YouTube tüm hassasiyeti ile bu konunun üzerine düşse de etkin bir sonuç alınmış değil. Platformda halen çok sayıda telif ihlali yapan video mevcut durumda. Şirket geliştirdiği yeni sistem ile içerik üreticilerden de bu konuda yardım almayı planlıyor

Yapay zekaya ek olarak telif sahiplerinden de alacağı geri bildirimler ile platformdaki orjinal olmayan videoların tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Telif Hakları için Yeni Düzenleme

Telif Hakları için Yeni Düzenleme

YouTube telif hakkını ihlal eden videoları kendi algoritması ile saptıyor ve doğrudan siliyor. Bu kişilerin gösterimlerden elde ettiği kazanç ise Google tarafından geri alınıyor. Ancak buna rağmen orjinal olmayan videoların tam anlamıyla ortadan kaldırılmadığı biliniyor. YouTube, ‘Manuel İçerik Kimliği’ adı altında geliştirdiği yeni özellik ile video üreticilerden kendilerine geri bildirim gönderilmesini isteyecek.

Videolarının çalındığını gören kanal sahipleri, YouTube’un şikayet ekibine bildirim gönderebilecek. Telif sahipleri söz konusu videonun hangi bölümünde ihlal yaşandığını ayrıntılı olarak belirleyecek. Bu durum şikayet ekibinin yapacağı incelemeyi çok daha kolay bir hale getirecek. YouTube’un mevcut algoritması içerikleri ses ve video dosyası olarak ayrı değerlendiriyor ve başka bir içerik ile eşleşme yakalarsa yaptırım uyguluyor.

YouTube: Bizi Bilgilendirmelerini İstiyoruz

YouTube: Bizi Bilgilendirmelerini İstiyoruz

Video paylaşım platformu açıklamasında telif haklarının daha etkin korunacağını ve içerik sahiplerinden geri dönüş yapmalarını isteyerek, “Bugünden itibaren, telif hakkı sahiplerinden zaman damgalarını kullanmalarını ve onları bize göstermelerini isteyeceğiz. Bunlar, bir videoda telif hakkının tam olarak nerede çiğnendiğini gösterirler.

Bu sayede, hak talebi ile ilişkilendirilen içeriğin kaldırılması kolaylaşacak. Ayrıca, video düzenleme araçlarımızı da geliştiriyoruz ki yapılan şikayetlerin etkisi artsın.” açıklamasını yaptı. Aslında YouTube’un manuel bir sistemi mevcut. Ancak bu sistemde gelen talepler sonucu otomatik olarak işlememesi büyük bir sorun oluşturuyor.

Herhangi bir videonun ihlal edilmesi sonucu gelen şikayetler ile içeriklerin doğru noktası çoğu zaman çıkarılamıyordu. Yeni sistemde YouTube kullanıcılara zaman damgası seçeneği sunacak. Bu sayede ihlal yaptığı tespit edilen videolar çok daha etkin bir şekilde kaldırılmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum