Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

YouTube Kullanıcıları Yorumlarında Dikkatli Olmaya Teşvik Edecek

YouTube nefret söylemi içeren yorumlara karşı kullanıcıları uyarmaya başlayacak.
YouTube Kullanıcıları Yorumlarında Dikkatli Olmaya Teşvik Edecek

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Google’ın sahibi olduğu dev mecra çok sayıda yayıncıya da kazanç imkanı sağlıyor. Böylesine büyük bir kitleye ulaşan sosyal mecra sunmuş olduğu deneyimi iyileştirmek için kendisini sürekli yeniliyor.

Sosyal medya platformlarının son yıllardaki en büyük sorunlarının başında nefret söylemi geliyor. İnsanlar birbirlerine yönelik şiddet ve nefret içeren söylemlerde bulunabiliyor. Tüm sosyal mecralarda olduğu gibi YouTube da bu gibi durumlara karşı önlemler alıyor.

Bu gibi videoları engelleyen şirket son olarak bu videoların altındaki yorumlara karşı harekete geçmeye hazırlanıyor. Özellikle izlenme sayısı yüksek olan videoların altında sayısız yoruma rastlamak mümkün. Bu yorumların içerisinde uygunsuz ifadeler bulunuyor. YouTube artık kullanıcıları nefret söyleminden uzak durmaları adına uyarmaya başlayacak.

YouTube Yorum Öncesi Hatırlatma Yapacak

YouTube Yorum Öncesi Hatırlatma Yapacak

Video paylaşım devi nefret söylemi ve hakaret içeren yorumlara karşı yeni bir önlem alıyor. Şirket kullanıcıların göndereceği yorumları yapay zeka altyapısı sayesinde tespit edecek ve göndermeden önce bir uyarıda bulunacak. YouTube bu işlem öncesi kullanıcılarına yorumlarda saygılı olmalarını önerecek.

Bu özelliğin bir benzeri Instagram’da geçtiğimiz dönemde kullanıma sunulmuştu. İnsanların yapacakları yorumlar öncesinde tekrar düşünmeleri isteniyor. Instagram uyarıda bulunduğu kişilerin sürekli bu girişimde bulunmaları halinde hesaplarının kapatılabileceğini açıklamıştı. YouTube’da da benzer bir politika hayata geçirilmiş oluyor.

Kullanıcılara uyarı gönderildikten sonra bu yorumlar düzenlenebilecek ya da olduğu gibi gönderilebilecek. Yani YouTube yorum yapacak kişilerin bir kez daha düşünmesini isteyecek. Video paylaşım devi yayıncılar için de yararlı bir özellik sunuyor. Kendilerine yönelik şiddet ve nefret içeren yorumları engellemek isteyen kanal sahipleri için otomatik filtreleme özelliği sunulacak. Yayıncılar bunu Youtube Studio üzerinden yönetebilecek.

YouTube blog sayfasında yaptığı açıklamada, “İlerleyen dönemde farklı topluluklara ait içeriklerin arama, görünürlük ve para kazanma sistemlerimizde nasıl ele alındığına yakından bakacağız. Ayrıca bazı toplulukları diğerlerinden daha fazla etkileyebilecek olası nefret, taciz ve ayrımcılık içeren ifadeleri tespit edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Video altı yorumlar yayıncılar ile izleyicilerin etkileşime geçmesinin en iyi yolu olarak biliniyor. Ancak rahatsız edici yorumlar ise uzun zamandır YouTube’un bir sorunu olarak biliniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum