Yatırım yapmaya başla!

YouTube Komplo Teorisi İçerikli Videoları Önerilerden Kaldırıyor

Video paylaşım devi YouTube, komplo teorisi içeren videoları öneriler kısmından kaldıracağını açıkladı.
YouTube Komplo Teorisi İçerikli Videoları Önerilerden Kaldırıyor

Video içerik platformları arasında dünyanın bir numarası olan YouTube, son dönemde kullanıcıların daha güvenli bir deneyim yaşaması adına yeni kararlar alıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde tehlikeli ve ölüm riski taşıyan şaka videolarını yasaklayacağını açıklamıştı. Ancak şirket kullanıcı güvenliğine yönelik yeni kararlar almaya devam ediyor.

Google’ın hedefinde şimdi ise komplo teorisi içeren videolar yer alıyor. Bilindiği üzere dünyanın en büyük video içerik portalı olan YouTube’da kullanıcılar aradıkları her konuda video bulabiliyorlar. Kullanıcılar izledikleri videoların yanında ayrıca önerilen videolar ile karşılaşıyorlar. YouTube’da alakasız bir konuda video izlerken bile kullanıcılar kendisini komplo teorisi içeren videoların içerisinde bulabiliyorlar.

Komplo Teorisi İçeren Videolar Önerilmeyecek

Komplo Teorisi İçeren Videolar Önerilmeyecek

Kullanıcılar söz konusu içerikleri normal bir video aramasında YouTube’un algoritması sayesinde kullanıcılar bazen çok alakasız içeriklere yönlenebiliyorlar. Şirket yaptığı gözlemlerde kullanıcıların son derece alakasız ve sıra dışı iddaaların yer aldığı komplo içerikli videolara yönlendiğini gördüler.

Hatta yetkililer YouTube’un çocuklar için geliştirdiği Kids platformu üzerinden bile kullanıcıların komplo teorisi içeren videolara ulaşabileceğini tespit ettiler. Kullanıcılar için daha güvenli bir sosyal platform deneyimi sunmak isteyen YouTube, almış olduğu karar ile komplo videolarını önerilerden kaldırmaya başladı.

Şirket paylaşmış olduğu blog yazısında “Bu kararın, platformun özgür ifadeyi muhafazası ve kullanıcılara karşı sorumluluklarımız arasındaki dengeye darbe vuracağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi. Söz konusu videoların hangisinin önerilerden çıkarılacağına ise YouTube’un kendi algoritması karar verecek. İlk olarak ABD’de uygulanmaya başlanan karar kısa zaman içerisinde tüm dünyaya yayılacak. Ancak kullanıcılar söz konusu videoların yüklendiği kanallara abone iseler yine bu tarz içerikleri görmeye devam edecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum