Yatırım yapmaya başla!

Youtube Komplo Teorileri İçeren Videolarına Wikipedia Bağlantıları Ekleyecek!

Komplo teorileri ve tartışmalı bilgilerle dolu içerikleri konusunda harekete geçen YouTube, bu soruna çözüm getireceğini duyurdu. İşte yapılan açıklamalar;
Youtube Komplo Teorileri İçeren Videolarına Wikipedia Bağlantıları Ekleyecek!

Salı günü Teksas’taki South by Southwest Festival etkinliğinde konuşan YouTube CEO’su Susan Wojcicki, platformun yanlış bilgiler içeren videolara karşı harekete geçtiğini duyurdu.

Buna göre YouTube sorundan; dünyanın düz mü yoksa yuvarlak mı olduğu ya da aya iniş gibi tartışmaya açık konularla ilgili içeriklere link vererek kurtulmayı deneyecek. Öte yandan; link verilecek siteler Wikipedia gibi gerçeğe dayalı sitelerden oluşacak. Gerçi Wikipedia’ya Türkiye’de erişim engeli var ama o ayrı bir konu!

Wojcicki’nin yaptığı açıklamaya göre YouTube’a gelecek yeni özellik, komplo teorileriyle alakalı videolarda devreye girecek.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki Komplo Teorileriyle Alakalı İçeriklere Gelecek Bağlantıları DuyurduGoogle bünyesindeki platform, bu videoları tespit etmek içinse Wikipedia’nın komplo teorileri listesinden faydalanacak. Tartışmalı bilgilerin bulunduğu içeriklerin kullanıcıya yanlış bilgi vermemesi için kullanılacak olan özellikle, videoların hemen altında gerçeğe dayalı sitelerin konuyla ilgili bağlantıları bulunacak.

Yani kullanıcı, dünyanın düz olduğunu savunan bir videonun hemen altında dünyanın yuvarlak olduğuyla ilgili gerçek bilgiler bulacak.

Örneğin; Dünyanın Düz OLduğunu Savunan Videolara Wikipedia Bğalantıları GelecekYouTube CEO’su bu özelliği “kullanıcı komplo teorileri ile ilgili videoları izlemeye devam edecek ancak ek bilgi edinme fırsatı da olacak” diyerek anlattı.

Diğer taraftan; YouTube’un doğruluk ya da gerçeklik konusunda bir hakem gibi davranmak istemediğini de belirtti. Kısacası; platform kullanıcıya gereken kaynakları sunduktan sonra kararı onun vermesi gerektiğini savunuyor.

Keza Wojcikki bu durumu “bazıları dünyanın yuvarlak, bazıları da düz olduğunu savunuyor, neden insanların ne düşündüğüne biz karar verelim” sözleriyle açıkladı.

YouTube CEO’su Susan Wojcicki Platformun Doğruluk Ölçütü Olarak Algılanmamasını SöylüyorTabii, YouTube’a gelecek yeni özelliğin platformun gerçeği yansıtmayan içeriklerle ilgili problemine son verip vermeyeceği henüz belli değil. Bu noktada; Susan Wojcicki’nin yine SXSW etkinliğinde yaptığı farklı bir açıklamadan bahsedelim. Çünkü ünlü CEO, içerik denetleyen çalışanlarına 4 saatlik sınır getirdiklerini duyurdu.

Moderatörlere içerikleri en fazla 4 saat izleyebilme sınırının getirildiğini belirten CEO, bunun çalışanların akıl sağlığı için gerekli olduğunu vurguladı.

Youtube CEO'su Çalışanlara 4 Saat Sınırını Getirdiğini DuyurduÇünkü sık sık rahatsız edici içeriklere maruz kalan çalışanlar için 4 saat sınırının zorunlu olduğunu düşünüyor. Hatta konuya oldukça hakim Wojcicki’ye göre 4 saatlik süre bile çok fazla. İşte bunun için, platform çalışanlarına psikolojik danışmanlık hizmeti de veriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum