Yatırım yapmaya başla!

YouTube Kids Çocuklara Komplo Teorileriyle Dolu Videolar Sunuyor!

Sözüm ona çocuklara yönelik olan ancak sunduğu içerikler nedeniyle sık sık eleştirilen YouTube Kids, şimdi de komplo teorileriyle dolu videolarla gündeme geldi. İşte detaylar;
YouTube Kids Çocuklara Komplo Teorileriyle Dolu Videolar Sunuyor!

Komplo teorileri ve tartışmalı bilgilerle dolu içerikleri nedeniyle sık sık eleştiri oklarının hedefi olan YouTube, şimdi de çocuklar için geliştirdiği uygulamasındaki videolar ile manşetlerde yer etti. Kaldı ki sözüm ona çocuklar için hizmet veren YouTube Kids, daha önce de rahatsız edici içeriklerle gündeme gelmiş, milyonlarca abonesi olan çocuk kanallarının kontrol edilmemesi platformun adeta ateş hattında kalmasına yol açmıştı.

Tartışmalar tüm hızıyla devam ederken Youtube komplo torileri içeren videolarına Wikipedia bağlantıları ekleyeceğini duyurmuş, kullanıcıları rahatsız eden –yanlış, tek taraflı bilgi- sorununu çözmeyi umduğunu açıklamıştı.

Bu noktada; yetişkinlere sunulan videolar yeteri kadar tartışmalıyken komplo teorileri içerikli videoların çocuk uygulamasında da yer alması büyük dikkat çekti.

YouTube Kids Tartışmalı İçerikleriZira Google bünyesindeki platformun çocuklara özel uygulaması, yine birçok rahatsız edici içerikle gündeme geldi. Platform hem komplo teorileri videolar hem de uygunsuz ilaç reklamlarının çocuk kanallarında çıkmasıyla eleştirildi.

Business Insider’ın farkına vardığı YouTube Kids’deki videolar arasında; komplo teorisyeni David Icke’nin dünyanın sürüngen insansı melezler tarafından yönetildiğini iddia ettiği pek çok içerik vardı.

İlaveten uygulamada; yetişkin kullanıcılara sunulması bile tartışma yaratmış aya inişin sahte olduğu yönünde 3 video bulunuyordu.

YouTube Kids Aya İniş gibi Komplo Teorili Videolar SunuyorBusiness Insider’ın YouTube Kids ile iletişime geçmesinin ardından uygulamadan en az 25 videonun kaldırıldığı belirtilirken, platformda uzaylılar ya da insansı yaratıklarla ilgili içeriklerin bulunması YouTube Kids’in çocuklar için ne kadar güvenilir olduğu sorunsalı yeniden akıllara getirdi.

Sonuçta; uygulamada John F. Kennedy’nin suikasta kurban gittiğinden insanların evrim geçireceğine varana kadar birçok tartışmalı video vardı.

Ve konuyla ilgili olarak YouTube Kids’den yapılan açıklamada platformun ailelere uygun zengin bir içeriğe sahip olduğu belirtildi.

YouTube Kids Uygulamayı Geliştirmek için ÇalışıyorAyrıca içeriklerin kontrol edildiği fakat bazen gözden kaçırılan noktaların olabildiği, uygunsuz videoların fark edilir edilmez hemen kaldırıldığı söylendi.

Yapılan yazılı açıklama “YouTube Kids uygulamasını geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” sözleriyle bitirildi. Tüm bunlara ek olarak; YouTube Kids’in steroid gibi illegal ilaçların reklamını yapması ebeveynleri çok kızdırdı.

The Sun’da yer alan habere göre çocuk videolarına böyle reklamların koyulması anne-babalar tarafından “kabul edilemez” sözleriyle eleştirildi. Neticede; bütün bu veriler çocuğuna YouTube Kids videoları izleten ebeveynlerin, bu davranışlarını bir kez daha düşünmeleri gerektiğini gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum