Yatırım yapmaya başla!

YouTube Kanal Sahiplerinin Telif Haklarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Yapacak

Dev video platformu YouTube, içerik üreticilerin telif haklarından dolayı yaşadığı yaptırımlarda değişikliklere gidiyor. Şirket üreticilerin hakkını daha fazla koruyacak düzenlemeler yapacak.
YouTube Kanal Sahiplerinin Telif Haklarına Yönelik Yeni Düzenlemeler Yapacak

YouTube gelinen gün itibariyle dünyanın en büyük video platformu konumunda. Milyonlarca kullanıcının buluşma noktası olan video paylaşım platformu çok sayıda içerik üreticiye de hizmet vermekte. İçerik üreticilerin yayınlamış olduğu videoların YouTube’da barındırılması adına bazı kriterler yer alıyor. Bu kriterlerin başında ise içeriklerin özgün olması ve herhangi bir telif ihlali barındırmaması olmakta. Aksi takdirde yayınlanan videolar YouTube tarafından kaldırılıyor ve üreticilerin gelirlerine el konuluyor.

Ancak buna rağmen özgün içerik üretmek yerine pek çok kanal sahibi çalıntı videolar yaparak YouTube’ın telif duvarını delme yolunu seçiyor. İçeriğin hak sahipleri bu durumu fark ettiğinde YouTube’a bildirimde bulunabiliyor ve söz konusu videonun kaldırılmasını talep edebiliyor.

Bununla birlikte telif ihlalinde bulunan kişinin o içerikten elde ettikleri gelirde de hak sahibi olabiliyor. Ancak son dönemde bu talepleri haksız yere yapanlarda bir artış yaşandığı gözlemleniyor. YouTube ise yapmış olduğu yeni düzenlemeler ile içerik sahiplerinin haklarını daha fazla koruyacak.

YouTube’dan Yeni Telif Düzenlemesi

YouTube’dan Yeni Telif Düzenlemesi

Dev video platformunda yayınlanan içerikler üzerinden kanal sahipleri büyük gelirler sağlayabiliyor. Ancak kimi kullanıcılar yayınlanan videolara dair haksız şekilde telif haklarının ihlal edildiğini belirtebiliyor. Şirket ise yaptığı açıklama ile bu durumun çözülmesi adına yeni bir politika geliştirdiğini duyurdu. Yeni düzenleme ile içeriklerin içerisinde bulunan kısa saniyelerden oluşan müzik parçalarına dair telif talepleri değerlendirmeye alınmayacak.

YouTube açıklamasında yeni politikası ile ilgili “hak sahiplerinin içeriklerinin izinsiz kullanılmasına engel olma hakkına saygı gösterirken üretici ekosisteminde adaleti arttırmak” ifadelerine yer veriyor. Yeni telif politikasının önümüzdeki Eylül ayı içerisinde uygulamaya konulacağı söylendi. Bu sayede herhangi bir videoda kısa süreli bir telif ihlali yüzünden videonun tüm kazancının başka bir kişiye aktarılmasının önüne geçilmiş olacak.

Yeni Giriş Sayfası Test Ediliyor

Yeni Giriş Sayfası Test Ediliyor

Video paylaşım devinden gelen bir diğer haber ise yıllardır kullanımda olan giriş sayfasıyla ilgili. Reddit’te yer alan bazı bilgilere göre YouTube yeni bir giriş sayfası üzerinde çalışmalar yapıyor. Yeni tasarımda resimlerin boyutunun büyüyeceği belirtilrken, görüntülenen video sayısının da azalacağı ifade ediliyor. Yeni giriş sayfasında ayrıca kullanıcılar videoları kanallara ve konulara göre sınıflandıramayacak.

YouTube yetkilileri gündemdeki yeni giriş sayfası haberlerini doğruluyor ve yeni bir tasarım üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor. Yeni tasarımın henüz geliştirme ve test sürecinde olduğu söylenirken, yakın zamanda kullanıma sunulabileceği tahmin ediliyor. Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde YouTube arayüz anlamında değişiklikler ile karşımıza çıkacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum