Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

YouTube Kanal Sahiplerinin Gelirini Artıracak İki Yeni Projeyi Hayata Geçiriyor

Video paylaşım platformu YouTube, içerik üreticilere yeni gelir kaynakları sağlayacak iki yeni projesinin duyurusunu yaptı. İşte detaylar…
YouTube Kanal Sahiplerinin Gelirini Artıracak İki Yeni Projeyi Hayata Geçiriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak yer edinmiş YouTube, güç geçtikçe hem kendisi için hem de bünyesinde yer alan içerik üreticilerin de daha fazla kazanması için yeni uygulamalara adım atıyor. Geçtiğimiz günlerde ücretli premium servisini kullanıma sunan video içerik platformu, video kanal sahiplerini memnun edecek bir uygulamaya koyuluyor.

Yalnız yeni uygulama video kanal sahiplerini mutlu ederken, normal kullanıcıların canını sıkacak cinsten. Yeni gelir modelini duyuran YouTube, platformu aktif olan kullanan otoritelerde hem heyecan hem de çeşitli soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

YouTube’da Ücretli Kanal Dönemi Başlıyor

Google’ın sahibi olduğu dev video içerik platformu YouTube, sayısı binleri hatta milyonları bulan çok sayıda kanal sahibi için yeni bir gelir modeli oluşturdu. Buna göre sayısı 100’000 den fazla abonesi olan YouTube kanal sahipleri, istedikleri takdirde kanallarının takip edilmesini ücretli hale getirebilecekler.

YouTube tarafından yapılan duyuruda söz konusu kanalları paralı olarak takip etmek isteyen kullanıcılar ayda 4.99 dolar ödeme yapmaları gerekecek. Talep edilen ücreti ödeyen kullanıcılar ayrıca bu kanallardaki içerikleri reklamsız olarak izleyebilecekler. YouTube’un bu yönüyle, canlı yayınların yoğun olarak yapıldığı Twitch’e benzer bir özellikle karşımıza çıktığını söylemek lazım.

Kanal Sahipleri Sponsorlu Ürün Satabilecek

Video paylaşım devinin kullanıcılarına sunmuş olduğu bir diğer yenilik yine kanal sahiplerini ilgilendiriyor. 10.000 den fazla takipçisi olan YouTube kanalı sahipleri, istedikleri takdirde kendi kanallarından sponsorlu ürün satışı gerçekleştirebilecekler. Bunlara örnek olarak şapka, bardak, anahtarlık vb. gibi kendi isimlerini taşıyan ürünleri gösterebiliriz.

Yapılan satışlardan YouTube herhangi bir pay almayacağını açıkladı. Henüz testleri gerçekleştirilen yeni uygulamalar ilk olarak ABD’de hayata geçirilmiş durumda. Zaman içerisinde tüm dünyada yeni uygulamanın kullanılabilir olması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu