Yatırım yapmaya başla!

YouTube Irkçılık Yanlısı Yayınlar Yapan 25 Bin Kanalı Kapattı

YouTube son dönemde artan ırkçılık tartışmaları sonrası ayrımcılık yapan 25 bin kanalı kapattı.
YouTube Irkçılık Yanlısı Yayınlar Yapan 25 Bin Kanalı Kapattı

Son günlerde ABD’de yaşanan olaylar ırkçılık tartışmalarının yeniden alevlenmesine neden oldu. Minneapolis’te bir polis memuru tarafından gözaltına alınırken öldürülen George Floyd tüm ülkeyi ayağa kaldırdı. Ülkenin dört bir yanında protesto yürüyüşleri düzenlendi. Dünyanın önde gelen şirketleri de ırkçılık karşıtı paylaşımlarda bulundu. Yaşanan bu olaylar sosyal medyada da geniş yer buldu.

Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi mecralarda ırkçılık yanlısı ya da karşıtı paylaşımlara sıkça rastlamak mümkün oluyor. Sosyal medya devleri ırkçılık karşıtı paylaşımların önüne geçilmesi adına pek çok önlem alıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube’da da konuyla ilgili çok sayıda içerik yer alıyor.

Google’ın sahibi olduğu video platformu ırkçılık yanlısı içeriklere karşı harekete geçti. Son dönemde artan söylemler nedeniyle binlerce YouTube kanalının kapatıldığı açıklandı. Şirket internet aracılığı ile kendi platformunda propaganda yapılmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

YouTube Irkçılığa Karşı Harekete Geçti

YouTube Irkçılığa Karşı Harekete Geçti

Geçmiş yıllardan bu yana özellikle ABD tarihinde ırkçılık tartışmaları sıkça gündeme gelmiştir. Günümüzde de dijital mecraların etkisiyle bu ayrımcılığa dair propagandalar yapıldığına tanık oluyoruz. YouTube ise bunun için en uygun mecralardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde George Floyd’un öldürülmesinin ardından ırkçılık yanlısı söylemlerde belirgin bir artış olduğu belirtiliyor.

YouTube bu duruma karşı harekete geçti ve 25 bin kanalın kapatılmasına karar verdi. Bu hesaplar arasında yüksek takipçi kitlesine sahip siyasetçileri nde olduğu ifade ediliyor. Neo-nazi ve beyazların üstünlüğünü savunan Stefan Molyneux, Neo-Nazi klan kurucusu David Duke ve beyazların üstünlükçü savunucusu Richard Spencer gibi isimlerin olduğu belirtiliyor.

Alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan YouTube sözcüsü, YouTube’da nefret söylemini yasaklayan katı politikalarımız var ve bu politikaları açık bir şekilde ihlal eden herhangi bir kanalı yasaklıyoruz . Üstünlükçü içeriğe daha iyi hitap etmek için yönergelerimizi güncelledikten sonra, video kaldırma işlemlerinde 5 kat artış gördük ve nefret söylemi politikalarımızı ihlal ettiği için 25.000’den fazla kanalı sonlandırdık.” ifadelerini kullandı.

Yasaklanan bazı kanal yöneticileri YouTube’un almış olduğu bu karara itiraz edeceklerini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde bir başka sosyal medya sitesi Reddit, ırkçılık ve nefret içeren söylemleri kaldırdığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum