Yatırım yapmaya başla!

YouTube Irkçı ve Homofobik İfadelerin Olduğu İçeriklere Karşı Harekete Geçiyor

YouTube’da son dönemde nefret konulu içeriklerin artışı şirketi önlem almaya yönlendirdi.
YouTube Irkçı ve Homofobik İfadelerin Olduğu İçeriklere Karşı Harekete Geçiyor

Google’ın sahibi olduğu video paylaşım ağı YouTube, dünyanın en büyük sosyal mecrası olarak milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Platformun bu denli büyük olması içerisinde hemen her şeye dair içeriğe ve yorumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu durum sadece YouTube için değil popüler olan tüm sosyal medya uygulamalarında sıkça yaşanmaya başladı. Facebook, Twitter, Instagram gibi başlıca platformlarda olduğu gibi YouTube’da da nefret ve taciz temalı içeriklere rastlamak mümkün oluyor.

Geçtiğimiz günlerde YouTube, çocuklara yönelik gizlilik kurallarına ihlal eden içerikleri barındırdığı gerekçesiyle ABD Federal Ticaret Komisyonu tarafından 170 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. Şirket bu olay sonrası geçtiğimiz günlerde yeni bir açıklama yapmış ve FTC’den kuralları esnetmesini istemişti. Bu gelişmeler sıcaklığını korurken video paylaşım platformu nefret konulu içerikler nedeniyle kurallarını yeniden katılaştıracağını açıkladı.

YouTube Kurallarını Sertleştiriyor

YouTube Kurallarını Sertleştiriyor

Dev video platformunun nefret ve tehdit içeren söylemlere karşı daha katı yaptırımlar uygulamaya başlayacağı belirtiliyor. Özellikle taciz, ırkçılık ve cinsiyetçi içerik ve yorumlar karşısında YouTube’un engelleyici yaptırımlar yapması bekleniyor. Bu tarz videoların yayınlanmasını engelleyecek olan şirket, tehdit ve şiddet imalı içeriklere cezalar getirecek. Kuralları ihlal eden kanalların YouTube Partner Programı’ndan çıkarılacağı belirtiliyor.

Bu kanalların para kazanmaları da engellenecek ve benzer tutumların devam etmesi halinde kalıcı olarak yasaklamalar getirilecek. YouTube bunun için yayıncıların daha önceden paylaşmış oldukları içerikleri kontrol etmesi için bir de araç geliştirmişti. Bu araç büyük YouTube kanalları tarafından kullanılabiliyor ve yıl sonuna kadar tüm daha fazla kanal için sunulacak.

Hakaretler YouTube’u Harekete Geçirdi

Hakaretler YouTube’u Harekete Geçirdi

YouTube’un kurallarını katılaştırmasının başlıca sebepleri arasında geçtiğimiz günlerde yaşanan ırkçı ve homofobik söylemlerin olduğu videolar gösteriliyor. Vox’ta sunuculuk yapan Carlos Maza’nın eşcinsel kimliğine ve Latin kökenli olmasına yönelik hakaretlerde bulunan Stephen Crowder, tüm çevrelerden geniş tepki topladı. İlk etapta herhangi bir yaptırım uygulamayan YouTube ise ilerleyen günlerde Crowder’ın kanalı için para kazanma özelliğini kapatmıştı.

YouTube’un yeni kurallarının özellikle muhafazakar kesimde tepkiyle karşılanacağı tahmin ediliyor. Bu kesimdeki kişiler video platformunu daha önce muhafazakar karşıtı olmakla itham etmişti. Yeni dönem sonrası YouTube’un içerikler karşısındaki katı tutumunun nasıl değişeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum