Yatırım yapmaya başla!

YouTube da Netflix gibi Görüntü Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

Netflix’in görüntü kalitesini aşağı çekeceğini açıklamasının ardından benzer bir karar YouTube tarafından da alındı.
YouTube da Netflix gibi Görüntü Kalitesini Düşürme Kararı Aldı

Corona virüsü sebebiyle dünyanın dört bir yanında kırmızı alarma geçilmiş durumda. Hayatını kaybeden insanların sayısı her geçen gün hızla artıyor. Bununla beraber virüsün de sürekli yayıldığı biliniyor. Pek çok ülkede acil durum ve sokağa çıkma yasağı gibi yaptırımlar uygulanıyor. Bu da milyonlarca insanın evlerine kapanmasına neden oluyor. İnsanların evde daha fazla vakit geçirmesi sonrası sosyal medya ve yayın servislerinin kullanıcı trafiğinin arttığı bildiriliyor.

Video ve yayın platformu olan akla ilk gelen servisler ise Netflix ve YouTube olmakta. Kısa bir süre önce yayın servisi Netflix, kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına görüntü kalitesinde kısıntıya gideceğini açıklamıştı. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube’dan da benzer bir hamle geldi. Şirket videolarındaki bitrate oranını düşüreceğini açıkladı.

YouTube Video Görüntü Kalitesini Düşürüyor

YouTube Video Görüntü Kalitesini Düşürüyor

YouTube’un görüntü kalitesine yönelik olarak almış olduğu kadar Netflix gibi Avrupa ülkelerini kapsıyor. Corona virüsünde salgının merkezi Avrupa oldu ve insanların evlerine kapanması nedeniyle internet kullanımında sıra dışı artışlar söz konusu. Mevcut internet altyapılarının bu trafiğe hazırlıklı olmadığına dikkat çekiliyor. YouTube’dan yapılan açıklamada platformun standart görüntü çözünürlüğünün 480p olarak ayarlanacağı duyuruldu.

Netflix bu uygulamanın 30 gün süreceğini duyurmuştu ancak YouTube’dan zamana dair bir açıklama yapılmadı. Uzmanlar Netflix ve YouTube’un eş zamanlı olarak benzer karar almasını, internet yükünü ciddi oranda azaltacağını belirtiyor. İki şirketin bu kararı almasının ardında Avrupa Birliği Komiseri Thierry Breton yer alıyor. Breon hem Netflix hem de YouTube CEO’suna konuyla ilgili görüşmelerde bulundu ve sonrasında bu kararlar alınmış oldu.

Yüksek görüntü kalitesiyle video izlemek isteyen kullanıcılar için bu karar pekte hoş karşılanmayacaktır. Video akış platformlarının internet kullanımında büyük yer kapladığı belirtiliyor. Diğer yandan e-posta, görüntülü konuşma, video konferans gibi çeşitli işlemlerin altyapıya daha az yük bindirdiği ifade ediliyor. Bununla beraber pandemi kaynaklı olarak her iki web platformunun da trafiğinin bu denli artması, gelirlerine olumlu yönde yansıyacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum