Yatırım yapmaya başla!

YouTube’un Video Kalitesini Düşürme Kararı Dünyaya Yayılıyor

YouTube geçtiğimiz günlerde Avrupa bölgesi için aldığı görüntü kalitesi düşürme kararını tüm dünyaya yayacağını açıkladı.
YouTube’un Video Kalitesini Düşürme Kararı Dünyaya Yayılıyor

Dünya genelinde Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. İlk olarak Çin’de görülen virüs kısa süre içerisinde dünya genelinde yayıldı. İtalya, İran, İspanya ve ABD gibi ülkelerde salgın büyük infial yaratmış durumda. Son verilere göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 19 bine dayandı. Toplamda virüse yakalanan insan sayısı ise 420 bini geçmiş durumda.

Uzmanlar insanlara salgına yakalanmamaları için evlerinde durmalarını öneriyor. Dünya genelinde milyonlarca insanın evlerine kapandığı biliniyor. Dolayısıyla internet platformlarının trafiğinde de büyük bir artış söz konusu. Netflix, Facebok, Instagram ve YouTube gibi başlıca platformların kullanıcı trafiğinin büyük oradan yükseldiği belirtiliyor. Pek çok platform geçtiğimiz günlerde video görüntü kalitelerini düşürme kararını ardı ardına almıştı.

Geçtiğimiz günlerde YouTube, Avrupa bölgesine özel olarak varsayılan görüntü kalitesini düşüreceğini duyurmuştu. Ancak salgının dünya genelinde yayılması ile beraber kullanıcı trafiği başka bölgelerde de artmaya başladı. YouTube ise almış olduğu kararı dünya geneline yaydığını açıkladı.

YouTube’dan Yeni Karar

YouTube’dan Yeni Karar

YouTube dünyanın en büyük video paylaşım platformu olarak her gün milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Son dönemde internet trafiğinin artması ile beraber platformun hizmetinde aksamalar yaşanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Buradan yola çıkan şirket Avrupa’da almış olduğu bu kararı tüm dünyada uygulamaya başladı. Alınan karar ile YouTube’daki tüm videolar varsayılan olarak 480p çözünürlüğünde açılacak.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Devletlerle ve bağlantı operatörleriyle yakından çalışmaya devam ediyoruz. Bu süreçte, sistem üzerindeki yoğunluğu en aza indirmek için üstümüze düşeni yapıyoruz. Geçen hafta, Avrupa’da geçici olarak bütün videoların kalitesini standart kaliteye düşüreceğimizi belirtmiştik. Krizin küresel çapta olması sebebiyle, bu değişikliği bugünden itibaren dünya çapında uygulamaya başlayacağız.” ifadelerine yer verildi.

Kullanıcılar isterlerse video çözünürlüğünü manuel olarak artırabilecek. Bu durum sadece videoların açılış anını ilgilendiriyor. Bugüne kadar Netflix, Amazon, Facebook ve Instagram gibi mecralar almış oldukları bu kararı Avrupa özelinde uygulamaya koydu. YouTube’un bu uygulamasını dünyaya yayması sonrası diğer platformlardan benzer bir hamle gelir mi bunu da önümüzdeki süreçte göreceğiz. YouTube’un başlattığı uygulamanın 30 gün süreceği tahmin ediliyor.

YouTube Music Şarkı Sözlerini Gösterecek

YouTube Music Şarkı Sözlerini Gösterecek

Video paylaşım devi son dönemde dijital müzik uygulamasıyla da adından söz ettirmeye başaldı. YouTube Music platformu ile şirket Spotify ve Apple Music gibi pazarın liderlerinin karşısına rakip olarak çıktı. YouTube müzik uygulamasını yeni özellikler ile geliştirerek bu rekabette daha fazla söz sahibi olmayı amaçlıyor. Uygulamaya kullanıcı dostu yeni bir özelliğin geldiği görülüyor.

YouTube Music kullanıcıları Android ve iOS uygulamaları üzerinden dinledikleri şarkıların sözlerini görüntüleme imkanına sahip olacak. Şarkıları görmek için ekranın sol tarafında bulunan ‘i’ butonuna dokunmak yeterli olacak. Bu işlem sonrasında şarkı sözleri alt bölümde gösterilecek.

Geçtiğimiz günlerde Spotify ve Apple Music gibi uygulamalar da şarkı söz özelliğini kullanıma sunmaya başlamıştı. Bu uygulamalarda şarkı sözleri müzik ile eş zamanlı olarak gösteriliyor. YouTube Music’te şarkı sözleri toplu olarak gösterilecek ve dolayısıyla manuel olarak takip etmek gerekiyor. Özellik an için sınırlı sayıda sarkı üzerinde kullanılıyor. Önümüzdeki süreçte bu özelliğin daha fazla şarkı üzerinde kullanılabilmesi planlanıyor.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum