Yatırım yapmaya başla!

YouTube, COVID-19’la İlgili Yanlış Bilgi İçeren Videoları Engelleyemiyor

Yapılan araştırmalar YouTube’da Corona virüsü ile alakalı asılsız bilgi içeren videoların yayılmaya devam ettiğini gösteriyor.
YouTube, COVID-19’la İlgili Yanlış Bilgi İçeren Videoları Engelleyemiyor

Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonrasında dünyanın dört bir yanına yayılan Corona virüsü kısa süre içerisinde pandemi halini aldı. Son verilere göre salgına yakalanan sayısı 4.5 milyonu geçti ve 308 bin insan hayatını kaybetti. Salgın günlerinde sosyal medya uygulamalarından da sınırsız bir veri paylaşımı söz konusu.

YouTube, Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp gibi başlıca sosyal mecralar, salgınla ilgili asılsız bilginin yayılmasını önlemek adına sürekli yeni önlemler alıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, yoğun olarak kullanılan mecraların başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde platform aşırı yoğunluk nedeniyle kısa süreliğine de olsa erişim sorunu yaşamıştı. Bununla beraber YouTube’da Corona virüsü ile alakalı her gün sayısız video paylaşılıyor. Bu videoların önemli bir bölümünün ise yanlış bilgilere sahip olduğu belirtiliyor. Yapılan bir araştırma ise bu oranın yüzde 25 olduğunu gösteriyor. Şirket daha önce salgın videolarına karşı yapay zeka algoritmasını kullanarak mücadele edeceğini açıklamıştı.

YouTube Yanlış Bilgiyi Önleyemiyor

YouTube Yanlış Bilgiyi Önleyemiyor

Video paylaşım devi YouTube geçtiğimiz günlerde COVID-19 ile 5G bağlantısı olan komplo içeriklerini kaldırma kararı almıştı. Bununla beraber söz konusu videoların yayılmasını önlemek için pek çok önlem alınmıştı. BMJ Global Health tarafından yapılan bir araştırma ise alınan önlemlere rağmen yanlış bilgi içeren videoların YouTube’da yer almaya devam ettiğini gösteriyor. Buna göre Corona virüsü ile alakalı en çok izlenen videoların dörtte biri yanlış bilgi içeriyor.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan Domuz Gribi ve Ebole salgınlarında da YouTube’da paylaşılan yanlış bilgilerin oldukça yaygın olduğu hatırlatıldı. YouTube’un önlemlerini artırması ile beraber asılsız bilgi içeren videoların sayısında azalma yaşandı ancak tam olarak hepsi kaldırılmış değil. BMJ Global Health insanların resmi kurumlar tarafından yayınlanmış videolara itibar etmesi gerektiğini söylüyor.

Bununla beraber profesyonel kurumlar ve devlet organlarının yaptığı paylaşımlar bağımsız kuruluşlar tarafından doğrulanıyor. Bu araştırma sadece İngilizce diline sahip videolar ile sınırlı. Tüm platform genelinde yapılacak bir araştırmada asılsız bilgi içeren video sayısının çok daha fazla olacağı belirtiliyor. YouTube ise ilgili içerikleri kaldırmak adına aldığı önlemleri uygulamaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum