Yatırım yapmaya başla!

YouTube, COVID-19 Nedeniyle Düşürdüğü Video Kalitesini Eski Haline Getiriyor

YouTube geçtiğimiz aylarda Corona virüsü nedeniyle videoların varsayılan kalitesini düşürmüştü. Şirket HD video çözünürlüğünü geri getiriyor.
YouTube, COVID-19 Nedeniyle Düşürdüğü Video Kalitesini Eski Haline Getiriyor

Dünyanın en büyük video ve internet platformlarının başında gelen YouTube, her gün milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Platform ayrıca çok sayıda yayıncıya gelir elde etme fırsatı sunuyor. Bu denli büyük potansiyele sahip olan video paylaşım platformu geçtiğimiz aylarda dünyayı etkisi alan COVID-19 pandemisinden nasibini almıştı.

Şirket hizmetin devamlılığı adına dünya genelinde pek çok bölgede video kalitesini düşürmek durumunda kalmıştı. Benzer bir kararı yayın servisi Netflix de uygulamaya koymuştu. İnsanların evlerine kapanması nedeniyle platformun trafiğinde büyük artış yaşandı ve şirket bu kararı uygulamaya koymuştu.

Özellikle Avrupa ve Asya bölgesindeki yoğun kullanım nedeniyle varsayılan video çözünürlüğü 480p olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz günlerde YouTube bu kararından geri adım atmaya başladı. Pek çok ülkede video kalite ayarını eski haline getiriyor. Son olarak Hindistan’da da bu adım atıldı ve artık videolar 1080p olarak izlenebilecek.

YouTube’da Videolar Eski Haline Dönüyor

YouTube’da Videolar Eski Haline Dönüyor

YouTube’da bir süredir açılan videolar 480p olarak görüntüleniyordu. Kullanıcılar manuel olarak bu ayarı 1080p seviyesine çıkarabiliyordu. Ancak varsayılan ayarlarda yapılan bu değişiklik sunucular üzerindeki yükü epey azaltmıştı.

Video kalitesine yönelik kısıtlama yapılan ülkeler arasında Hindistan da bulunuyordu. YouTube bu uygulamayı mobil sürümlerinde yapıyordu. Aradan geçen zaman içerisinde YouTube ülkedeki videoların görüntülenme kalitesini eski haline getiriyor.

Hindistan’da YouTube videoları artık 1080p olarak görüntülenebilecek. Ancak video devi bu özelliği bir şartla etki haline getiriyor. Kullanıcıların Wi-Fi ağına bağlı kalmak kaydıyla videoları 1080p olarak görüntülemesi mümkün olacak. Hücresel veri üzerinden kurulan bağlantılarda yine videolar 480p olarak açılacaktır.

Tabi bu kuralın arkasından dolaşmak mümkün. Wi-Fi ağına bağlanarak videoyu açabilir ve sonrasında bu ayarı kapatarak hücresel veri üzerinden 1080p olarak izlemeye devam edilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum