Yatırım yapmaya başla!

YouTube COVID-19 Hakkında Yanlış Bilgiye Karşı Yeni Önlemler Alıyor

YouTube COVID-19 ile alakalı yanlış bilgiye karşı aldığı önlemlere yenilerini ekledi.
YouTube COVID-19 Hakkında Yanlış Bilgiye Karşı Yeni Önlemler Alıyor

Google’ın sahibi olduğu video paylaşım platformu YouTube dünyanın en büyük dijital topluluklarından biri olarak biliniyor. Her gün milyonlarca kişiye ev sahipliği yapan video devi, çok sayıda konuya dair ev sahipliği yapıyor. Böylesine büyük bir mecranda kontrolün sağlanması için belirli politikaların olması gerekiyor.

YouTube hem yayıncıların hem de kullanıcıların menfaatini korumak adına güvenlik ve gizlilik politikalarını sürekli güncelliyor. Bu yılın ilk aylarından itibaren tüm dünya COVID-19 pandemisi ile tanışmaya başladı. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan virüs dünyanın dört bir yanında etkisini göstermeye devam ediyor.

Pandemi ile alakalı sosyal medya platformlarında sayısız paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımlardan pek çoğu ise asılsız bilgiler içeriyor ve insanları yanlış yönlendirebiliyor. Facebook, Twitter gibi YouTube’da COVID-19 ile alakalı bir güvenlik politikası belirlemişti. Şirket bu politikaya yeni maddeler eklediğini açıkladı.

Sahte Aşı Paylaşımları YouTube’u Harekete Geçirdi

Sahte Aşı Paylaşımları YouTube’u Harekete Geçirdi

2020’nin ilk aylarından itibaren etkisini gösteren koronavirüs pandemisinin tam anlamıyla kontrol altına alınması için etkili bir aşı bulunması gerekiyor. Dünyanın pek çok ülkesinde aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuyla ilgili sosyal mecralarda sayısız paylaşıma rastlamak mümkün.

YouTube ise yaptığı açıklamasında COVID-19 aşısına dair yanlış bilgiler içeren videoları kaldıracağını belirtti. Yeni politika ile yerel sağlık yetkilileri veya Dünya Sağlık Örgütü’nün uzman fikir birliğiyle çelişen içeriklere müsaade edilmeyeceği ifade edildi.

Bir şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “COVID-19 aşısı yakın zamanda çıkabilir, bu nedenle COVID-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırabilmek için doğru politikalara sahip olduğumuzu garanti ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Komplo Teorileri Öne Çıkıyor

Komplo Teorileri Öne Çıkıyor

Bazı içeriklerde tedavi için insanları vücutlarına mikroçipler yerleştirildiği ve bunun kısırlığa neden olduğuna dair ifadeler yer almıştı. Özellikle Bill Gates’in bu gibi çalışmalarda bulunduğuna dair komplo teorileri YouTube’da görülmüştü.

YouTube halihazırda koronavirüs ile alakalı yanlış bilgi içeren videoları kaldırıyor. Şubat ayından bu yana 200 binden fazla yanlış bilgiye sahip olan içeriğin kaldırıldığı belirtiliyor. Tüm dünyadan gelen haberler aşı çalışmalarında sona yaklaşıldığı yönünde. Dolayısıyla bu konuyla ilgili paylaşımlardaki artış şaşırtıcı değil.

Bu yılın başlarında Pandemic adlı bir içerikte COVID-19’un planlı bir salgın olduğu iddia edilmiş ve YouTube bu videoları kaldırmakta zorlanmıştı. Ayrıca daha öncesinde kullanıcılara aşı karşıtı propaganda ve yanlış bilgi içeren reklamların da yasaklanacağı açıklanmıştı. Benzer bir hamle geçtiğimiz günlerde sosyal medya devi Facebook’tan gelmiş ve aşı karşıtlığı içeren reklamları yasaklanacağı duyurulmuştu.

Resmi rakamlara göre dünya genelinde koronavirüs tanısı alan insan sayısı 38.5 milyonu geçmiş durumda. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise geçtiğimiz günlerde 1 milyonu geçmişti. Virüsten en çok etkilenen ülkelerin başında ABD, Hindistan, Brezilya ve Rusya geliyor. Maske, sosyal mesafe ve karantina önlemleri alınmasına rağmen salgının tam anlamıyla ortadan kalması için etkili bir aşının insanlara ulaştırılması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum