Yatırım yapmaya başla!

Çocukların Verilerini Yasadışı Toplayan YouTube Milyar Dolarlarca Ceza Ödemeli!

Pek çok hak savunucusunun bir araya gelerek oluşturduğu koalisyon, YouTube hakkında 59 sayfalık şikayette bulundu. Çocukların verilerini yasadışı topladığı iddia edilen platforma yaptırım uygulanması istendi.
Çocukların Verilerini Yasadışı Toplayan YouTube Milyar Dolarlarca Ceza Ödemeli!

Pazartesi günü Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) yapılan şikayete göre; 20’nin üzerinde çocuk, tüketici ve mahremiyet hakkı savunucularının oluşturduğu bir grup, YouTube’u çocukların verilerini yasadışı toplamakla suçladı.

59 sayfalık yazılı şikayette; platformun 13 yaş altı çocukların bilgilerini uygunsuz olarak topladığı ve onlara yönelik reklam yaptığı söylenerek, YouTube’un çocukları koruyan yasaları ihlal ettiği belirtildi. Şikayetin henüz kendilerine ulaşmadığını dile getiren Google ise “çocukları ve aileleri korumak her zaman önceliğimiz olmuştur” şeklinde bir açıklama yaptı.

YouTube’dan konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili de şikayeti detaylıca inceleyeceklerini ve iyileştirme yapabilecekleri şeyler üzerinde çalışacaklarını vurguladı.

YouTube Konuyla İlgili Detaylı Bir İnceleme  Başlatacak YouTube’un çocuklara uygun olmadığını, bu nedenle de bir alternatif sunmak için çocuklara özel tasarlanmış YouTube Kids’i yarattıklarını kaydetti.

Koalisyondaki başlıca gruplardan Center for Digital Democracy’nin sözcüsü Jeff Chester da bugün yaptığı açıklamada; “YouTube 13 yaş üstündekiler için uygun olduğunu iddia etmesine rağmen 13 yaşından küçük çocukların platformu kullandığının farkında” diyerek büyük yankı uyandırdı.

İlaveten Jeff Chester YouTube’u; “tıpkı Facebook gibi Google de mahremiyeti korumak yerine kaynaklarını kar elde etmek için kullanmaya odaklandı” sözleriyle topa tuttu.

Hak Savunucuları YouTube'un Mahremiyeti İhlal Ederek Kazanca Odaklandığını İddia EdiyorPek çok grubun bir araya gelerek oluşturduğu koalisyon; Google’a genç kitlelere yönelik içeriği nasıl yönettiğini değiştirmesi için çağrıda bulunarak, çocukların görüntüleme alışkanlıklarından kazanç elde eden YouTube’un milyar dolarlara tekabül eden bir ceza ödemesini istiyor.

Çünkü grup, Google’ın yer, cihaz bilgileri, telefon numaraları gibi verileri toplayarak, girilen başka internet sitelerinden çocukların izlendiğini iddia ediyor.

Ve YouTube bütün bunları yapmadan önce ABD Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetinin Korunması Yasası (COPPA) kapsamındaki ebeveynlerden izin alınması kuralına uymuyor.

 ABD Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetinin Korunması Yasası'nı İhlal Eden YouTube'un Milyar Dolarlarca Ceza Ödemesi Gerekiyorİlaveten Campaign for a Commercial-Free Childhood grubunun yöneticilerinden Josh Golin de konuyla ilgili olarak; Google’ın çizgi filmler, ninniler ve oyuncak reklamları ile dolu YouTube’un çocuklara uygun olmadığını iddia ettiğini ama yıllarca çocuklara yönelik reklamlar yayınlayarak fayda sağladığını belirtti.

ABD’deki 6 ila 12 yaş arasındaki çocukların % 80’inin YouTube’u kullandığını belirten hak savunucuları, YouTube Kids’in ebeveynlere daha çok hakimiyet imkanı verse de çocukların diğer kanallara ulaşma imkanının olduğunun üzerini çizdi. Neticede; tüm bu gelişmeler gösteriyor ki skandalın ardından açıklama yapan pek çok uzmanın da belirttiği gibi teknoloji devleri önümüzdeki zamanlarda çok daha fazla yaptırımla karşı karşıya kalacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum