Yatırım yapmaya başla!

YouTube Ağırlıklı Olarak Çocukların İzlediği Çok Sayıda Videoyu Yoruma Kapattı

Video paylaşım platformu YouTube, çocukların izlediği çok sayıda videoyu pedofiliye önlem almak amacıyla yoruma kapattı.
YouTube Ağırlıklı Olarak Çocukların İzlediği Çok Sayıda Videoyu Yoruma Kapattı

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, her kesimden kullanıcıya hitap edecek içerikleri bünyesinde bulunduruyor. Bu kullanıcılar arasında çocuk yaşta kitlenin varlığı ise azımsanmayacak derecede fazla boyutta. Bu durum beraberinde YouTube, çocukların psikolojik gelişimini korumak adına çeşitli önlemler almaya itiyor.

Şirket bu anlamda geçtiğimiz günlerde çocuk istismarına kayıtsız kalmadı ve yüzlerce kanalı kapatma kararı almıştı. Ancak görünen o ki YouTube ekibi bu konuda son derece hassas davranıyor. Son olarak alınan önlemler çerçevesinde çocuklara zarar verme olasılığı olan pek çok videonun yorum bölümünü kapatma kararı aldı.

Çocuklu Videolar Yoruma Kapandı

Çocuklu Videolar Yoruma Kapandı

Devasa bir platform haline gelen YouTube’da çocuklara yönelik çok fazla içerik olması ve bu içeriklerin bazılarında cinsel içerikli saldırgan yorumlara rastlamak mümkün oluyor. Söz konusu yorumların pedofili kişilerin ilgisini çekme ihtimaline karşın video paylaşım devi, bu bu videoların yorum bölümlerine el atmaya karar verdi.

Şirket aldığı kararı paylaştığı bir blog yazısıyla duyurdu. Yazıda şu ifadelere yer verildi. “Geçtiğimiz hafta boyunca pedofili davranışlara konu olabilecek on milyonlarca videoyu yoruma kapattık. Tüm bu çabalarımız küçük çocukların ön planda olduğu videolara yönelik. Gelecek aylarda da riskli gördüğümüz benzer içerikleri de tanımlamaya çalışacağız.” YouTube’un söz konusu kararı almasına sebep ise geçtiğimiz hafta, bir vlogger kullanıcısı olan Matt Watson’ın çağrısı oldu.

YouTube ayrıca pedofili ihtimaline karşın yoruma kapattığı videoların ait olduğu hesapları da askıya aldı. Yaşanan bu olayın ortaya çıkması sonrasın YouTube reklam veren pek çok dev firma ilanlarını geri çekme kararı aldı. Bu firmalar arasında Fortnite ve Disney gibi dev markalar yer alıyor. Konuyla ilgili benzer bir yaptırım TikTok uygulamasına uygulanmış ve çocukların bilgilerini yasa dışı şekilde kullanma gerekçesiyle 5.7 milyon dolar para cezası uygulanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum