Yatırım yapmaya başla!

YouTube Çocuklara ve Yorumlara Yönelik Yeni Düzenlemeler Yapıyor

Video paylaşım platformu YouTube, çocuk içeriklerini Kids bölümüne taşımayı planlıyor. Şirket ayrıca Android sürümünde yorumları gizleme özelliğini test ediyor.
YouTube Çocuklara ve Yorumlara Yönelik Yeni Düzenlemeler Yapıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım ağı YouTube, kullanım deneyimini daha güvenli hale getirmek adına yeni düzenlemeler hazırlığında. Platform günlük milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor ve etkileşim oldukça yüksek oranlarda. Videoların altında yorumlar bu etkileşim için en önemli araçlardan birisi. Bilindiği üzere YouTube’un çocuk kitlesi azımsanmayacak derecede fazla.

Dolayısıyla çocukların etkilenmemesi adına YouTube’un sunacağı platformun temiz olması büyük önem arz ediyor. Şirket bu yönde bir düzenleme yaparak videoların altına gelen yorumları gizlemeyi düşünüyor. Bilindiği üzere YouTube videolarının altındaki yorumların önemli bir kısmı uygunsuz içeriğe sahip.

Yapılacak düzenleme ile yorumlar gizlenecek ve direkt videonun altında görünmeyecek. Çocukları da Kids platformuna yönlendirmek isteyen YouTube, ana platformda yer alan küçük yaş kullanıcıya hitap eden içerikleri Kids’e taşımayı düşünüyor.

Yorum Gizleme Özelliği Test Ediliyor

Yorum Gizleme Özelliği Test Ediliyor

Bilindiği üzere özellikle yüksek izlenme sayısına sahip videoların altındaki yorumlara bakıldığında çok sayıda uygunsuz ifadeye rastlamak mümkün. Google yeni başlattığı bir çalışma ile videoların altındaki yorumları gizleyecek ve görünür halde bırakmayacak. Bu düzenleme ilk olarak Android uygulamasında hayata geçecek ve varsayılan olarak yorumlar sekmesi gizli durumda olacak.

XDA Deveopers’da yer alan habere göre test sürecinde olan yorum gizleme özelliği Hindistan’da kullanıma sunulmuş durumda. ‘Beğen’ ve ‘Beğenme’ butonlarının yanında yorum butonuna yer verilecek ve kullanıcılar buraya tıklayarak yorumları görebilecek. Anlaşılan o ki YouTube, kullanıcıların istem dışı bir şekilde uygunsuz yorumlar ile karşılaşmasını engellemek istiyor.

Hindistan’da test edilmeye başlanan özelliğin başka ülkelere de yavaş yavaş dağıtılması bekleniyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz Mart ayında 18 yaş altı kullanıcıların yorumlarını videolarda engellemişti.

Çocuk İçerikleri Taşınıyor

Çocuk İçerikleri Taşınıyor

YouTube’ın başının ağrıdığı başlıca konulardan biri olarak çocuklara yönelik içerikleri gösterebiliriz. Burada yaşanan en temel sorun platformdaki videolarda otomatik oynatma özelliğinin olması. Çocuklara yönelik videolarda otomatik oynatma özelliği açık olursa, devamında başka türe ait içerikler çıkabiliyor. YouTube ise çocuk kullanıcıların başka istek dışı başka içeriklere kaymasını engellemek istiyor.

Google çareyi çocuk içeriklerini Kids platformuna taşımakta bulmuş. Bununla beraber çocuklara yönelik içeriklerde otomatik video özelliği varsayılan olarak kapalı tutulacak. YouTube henüz bu konuyla ilgili tartışma aşamasında. Eğer resmi karar alınırsa milyonlarca videonun bulunduğu platformda bu içeriklerin nasıl taşınacağı merak konusu.

Klasikleşmiş Şarkıların Yeni Versiyonları Geliyor

Klasikleşmiş Şarkıların Yeni Versiyonları Geliyor

Video paylaşım devinden gelen bir diğer haber ise yıllara damgasını vurmuş şarkıların Remastered olarak yeniden düzenleneceğini ortaya çıkardı. Özellikle 80’ler, 90’lar gibi geçmiş yılların unutulmaz şarkıları YouTube tarafından yeniden işlenecek, ses ve klip kalitesi daha kaliteli hale gelecek.

YouTube bu çalışmada Universal Music Group ile işbirliği yapacak. Platformda ilk olarak sayısı bini aşkın klasikleşmiş şarkının, yapılacak işbirliği kapsamında Remastered versiyonu geliştirilecek.

Düzenlenen şarkılar haftalık olarak kullanıcılara sunulacak ve tüm şarkıların uyarlanmasının 2020 yılını bulması bekleniyor. YouTube ayrıca uyarlanmış şarkıların anlaşılması adına yanlarında #Remastered etiketine yer verecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum